نشان آنلاين : ماما ترزا و خليج فارس؛ بازگشت مجدد انگليس به منطقه
سه شنبه، 23 آذر 1395 - 14:04 کد خبر:60651
حضور «ترزا مي» نخست وزير انگليس در اجلاس چند روز پيش شوراي همكاري خليج فارس به خصوص در پرتو سستي روابط بين رياض و واشنگتن سوالاتي را درباره راز اين «شراكت استراتژيك» مطرح كرده است.


نشان آنلاين:

روزنامه الاخبار در مقاله اي تحت عنوان «ماما ترزا و خليج فارس؛ از انگليس... و به سوي انگليس بازمي‌گرديم» به بررسي حضور اخير نخست وزير انگليس در نشست شوراي همكاري خليج فارس پرداخت.

اين روزنامه نوشت كه انگليس ديگر عضو رسمي اتحاديه اروپا نيست و همين واقعيت يكي از دلايل حضور ترزا مي در اجلاس شوراي همكاري خليج فارس است كه البته در كنار دلايل ديگر است.

پس از برگزاري رفراندوم براي خروج انگليس از اتحاديه اروپا (برگزيت) سوالاتي درباره نحوه تعامل انگليس با پرونده‌هاي اقتصادي و سياست خارجي به دنبال خروج از اين اتحاديه مطرح شد و برخي معتقد بودند كه انگليس با توجه به قضيه يورو تا حد زيادي به همكاري اقتصادي با همسايگان اروپايي اتكا كرده و كمتر به داخل متكي خواهد شد اما در مقابل برخي ديگر معتقد بودند كه انگليس با قدرت به صحنه بين المللي باز خواهد گشت همانند دهه پنجاه كه انگليس همچنان نقش توسعه طلبانه خود را حفظ كرده بود.

اين روزنامه افزود: هفته گذشته انگليس به اين پيش‌بيني‌ها خاتمه داد و اعلام كرد كه «دستيابي به توافق درباره تجارت آزاد با كشورهاي حوزه خليج فارس مهم‌ترين تصميم انگليس پس از خروج از اتحاديه اروپا خواهد بود». همچنين دفتر نخست وزيري انگليس پيش از سفر ترزا مي به بحرين براي مشاركت در اجلاس شوراي همكاري خليج فارس در بيانيه اي اعلام كرد كه منطقه خليج فارس بزرگ ترين سرمايه گذار در انگليس و دومين واردكننده غير اروپايي كالاهاي انگليسي است و همين امر باعث مي شود كه دو طرف براي گسترش روابط اقتصادي و تجاري تلاش كنند.

به نوشته اين روزنامه حتي پيش از سفر ترزا مي به منطقه، «بوريس جانسون» وزير خارجه انگليس براي جلب رضايت سعودي‌ها اعلام كرد كه رياض در يمن از خطوط قرمز عبور نكرده است و از ديدگاه لندن حملات ائتلاف سعودي خطر فاحشي كه نقض حقوق بشر محسوب شود، نيست.

اين اظهارات جانسون در حالي بود كه انگليس يكي از منابع اصلي فروش اسلحه به عربستان است و بر حمايت از عربستان تاكيد كرده است در حاليكه پيش از اين «فيليپ هاموند» بارها عربستان را به نقض قانون بين‌المللي و هدف قرار دادن غير نظاميان در يمن متهم كرده بود.

الاخبار همچنين نوشت كه ترزا مي به محض ورود به بحرين از پايگاه دريايي خليفه بن سلمان بازديد كرده و خطاب به سربازان انگليسي در اين پايگاه گفت كه يك سوم نفت جهان و 15 درصد صادرات گاز در منطقه خاورميانه است و حمايت از فعاليت هاي تجاري اين منطقه از طريق دريا به منظور تضمين ثبات بازار انرژي بي نهايت اهميت دارد.

نخست وزير انگليس همچنين در نشست شوراي همكاري خليج فارس آمادگي لندن براي همكاري مشترك جهت مقابله با ايران در سوريه، يمن و خليج فارس و صرف ميلياردها دلار براي تامين امنيت منطقه را اعلام كرد و گفت كه در مقابل لندن پايتخت سرمايه گذاري اسلامي خواهد بود.

الاخبار در ادامه نوشت كه به عقيده كارشناسان اين اشتياق انگليس نشان‌دهنده بازگشت با قدرت به ايفاي نقش بين‌المللي از طريق خليج فارس به عنوان كانال الزامي است كه انگليس آن را در زمان اوج استعمار خود كه به بازارهاي هند و آسياي مركزي توجه داشت، تجربه كرده است.

تصميم انگليس در خصوص ايجاد پايگاه نظامي الجفير در بحرين كه در سال 2014  در چنين روزهايي انجام شد و نخستين پايگاه انگليس در خاورميانه از زمان اجراي طرح شرق سوئز در سال 1971 بود، در همين راستا صورت گرفت.

اين روزنامه همچنين نوشت كه برخي، اين تحركات انگليس را به كم رنگ شدن نقش آفريني آمريكا در منطقه نسبت مي‌دهند كه دلايل زيادي دارد و از جمله آن تمركز آمريكا بر تهديد چين در شرق است كه همين امر باعث شده واشنگتن اداره پرونده درگيري‌هاي منطقه را به متحد ديرينه خود بسپارد كه البته اين مورد تنها در حد پيش‌بيني است زيرا هيچ نشانه‌اي از تصميم آمريكا براي خروج از منطقه يا دست كشيدن از فرماندهي مستقيم حضور نظامي غرب در خليج فارس وجود ندارد.