نشان آنلاين : ۲ كابينه روحاني، محبوب‎تر از ۲ كابينه احمدي‎نژاد
یکشنبه، 29 مرداد 1396 - 18:51 کد خبر:68930
سياست > دولت - در مجموع دو دولت محمود احمدي‏‎نژاد، هفت وزير پيشنهادي نتوانستند از خان مجلس بگذرند. حجت الاسلام حسن روحاني نيز در نخستين فهرستي از وزراي پيشنهادي‌اش براي دو دولت يازدهم و دوازدهم فرستاد، با مخالفت مجالس نهم و دهم با چهار وزيرش روبرو شد.

نشان آنلاين:


 اين نشان دهنده آن است كه رويكرد مجلسين نهم و دهم به كابينه‎هاي روحاني مثبت تر از رويكرد مجلسين هفتم و هشتم به كابينه‎هاي احمدي‎نژاد بوده است.

در كابينه اول احمدي‎نژاد وزراي آموزش و پرورش، تعاون، رفاه و نفت نتوانستند از نمايندگان مجلس هفتم راي اعتماد بگيرند. وزراي آموزش و پرورش، رفاه و نيروي دومين دولت او هم از فيلتر مجلس هشتمي‎ها نتوانتسند بگذرند.

اگرچه در كابينه اول حجت الاسلام حسن روحاني، وزراي آموزش و پرورش، علوم و ورزش و جوانان نتوانستند از مجلس نهم راي اعتماد بگيرند؛ اما با تغيير تركيب نمايندگان در مجلس دهم و كسب اكثريت كرسي‎ها از سوي ساكنين ليست انتخاباتي اميد، اين تنها حبيب الله بيطرف وزير پيشنهادي نيرو بود كه نتوانست از مجلس يازدهم راي اعتماد بگيرد. 

ميانگين آراي موافق دو كابينه نهم و دهم به ترتيب 177 و 173 راي بود كه كاهشي اندك را نشان مي‎داد. ميانگين آراي دو كابينه يازدهم و دوازدهم نيز به ترتيب 204 و 220 راي است كه نشان مي‎دهد كابينه‎هاي روحاني محبوب‌تر از احمدي‌نژاد بوده‎اند.

در كابينه نهم، محمد سعيدي‎كيا، منوچهر متكي، محمد سليماني و غلامحسين محسني‎اژه‎اي وزراي مسكن، خارجه، ارتباطات و اطلاعات، به ترتيب با اخذ 222، 220، 220 و 217 راي بيشترين آرا را كسب كرده بودند.  در كابينه دهم هم احمد وحيدي، مرتضي بختياري، شمس الدين حسيني و علي نيكزاد وزراي دفاع، دادگستري، اقتصاد و مسكن به ترتيب با 227، 225، 224 و 219 راي پر راي‎ترين وزرا بودند.

در نخستين دولت حجت الاسلام حسن روحاني علي طيب‎نيا، حسين دهقان، حسن قاضي‎زاده هاشمي و عبدالرضا رحماني‌فضلي وزراي اقتصاد، دفاع، بهداشت و كشور با كسب 274، 269، 260 و 256 راي بيشتري آرا از نمايندگان مجلس دريافت كردند. در دولت دوازدهم كه دومين دولت روحاني است نيز امير حاتمي، حسن قاضي‎زاده هاشمي، محمود علوي و عبدالرضا رحماني فضلي وزراي دفاع، بهداشت و درمان، اطلاعات و امورخارجه، به ترتيب با 261، 253، 252 و 250 راي  بيشترين آ‌راي موافق را از آن خود كردند.

در جدول زير به مقايسه آراي وزرا در ۴ دولت گذشته بپردازيد. البته قابل ذكر است كه اين جدول بر اساس نخستين فهرستي كه براي وزراي هر كابينه به مجلس ارائه شده، تنظيم شده و چنانچه وزيري راي اعتماد لازم را كسب نكرده و در مقاطع زماني بعدي فرد ديگري جايگزين او شده، در اين جدول قيد نشده است. (براي مشاهده اين جدول در ابعاد بزرگ‌تر، روي آن كليلك كنيد)2727