نشان آنلاين : از هر چهار ايراني يك نفر دچار اختلال روان است
شنبه، 25 فروردین 1397 - 15:33 کد خبر:77132
جامعه > سلامت - تسنيم نوشت: معاون دفتر سلامت رواني، اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت با بيان اينكه سطح سواد سلامت روان مردم مطلوب نيست، گفت: فيلم‌ها و برنامه‌هايي كه از دريچه صدا و سيما نمايش داده مي‌شود، نيازمند توجه جدي است.

نشان آنلاين:

 


علي اسدي درخصوص وضعيت سلامت روان در كشور گفت: درحال حاضر 23 درصد از جمعيت 15 تا 64 سال كشور از يك اختلال روانپزشكي رنج مي‌برند، يعني از هر چهار نفر در اين گروه سني يك نفر دچار يكي از اختلالات روانپزشكي است، اما اين به معناي آن نيست كه نسبت به كشورهاي ديگر در وضعيت نامناسبي قرار داريم، بلكه درحال حاضر همين آمار در آمريكا 26 درصد است و در برخي كشورها بيشتر است.

او با بيان اينكه ممكن است افراد به دليل عدم آگاهي از نوع بيماري يا اختلالي كه دارند، براي پيگيري اختلال خود به پزشك مراجعه نكنند، عنوان كرد: در بسياري مواقع نيز مردم به دليل انگ بيماري رواني مشكلات خود را پنهان كرده و به روانپزشك مراجعه نمي‌كنند.

اسدي بر افزايش سطح سواد سلامت روان مردم جامعه تاكيد كرد و گفت: رسانه‌هاي جمعي، مراكز علمي و دانشگاهها بايد روي اين موضوع كار كنند، زيرا تا زماني كه سطح سواد سلامت روان مردم به حد مطلوب نرسد، با مشكلاتي از قبيل عدم مراجعه مردم به روانپزشك و روانشناس و همچنين ترس از انگ رواني مواجه هستيم.

او با بيان اينكه سطح سواد سلامت روان مردم مطلوب نيست، بر افزايش سواد سلامت مردم تاكيد كرد و گفت: با وجود كارشناسان سلامت روان كه بعداز طرح تحول سلامت، در حال فعاليت هستند، اين مهم درحال بهبود است.

اسدي با اشاره به اينكه يكي از برنامه‌هاي دفتر سلامت روان وزارت بهداشت افزايش سطح سواد سلامت روان مردم است، گفت: با وجود كارشناسان سلامت روان كه بعداز طرح تحول سلامت در نظام سلامت در حال فعاليت هستند، اين مهم در حال بهبود است، چراكه يكي از وظايف اين كارشناسان آموزش جمعيت عمومي است، اما نبايد انتظار داشت كه اين اتفاق به سرعت به وقوع بپيوندد، چراكه نقش رسانه‌هاي عمومي و صدا و سيما از اهميت بسزايي برخوردار است، اينكه مردم آموزش‌هاي سلامت روان را دريافت كنند و در رسانه‌ها خلاف آن به مردم منتقل شود، تناقض ايجاد مي‌كند. لذا فيلم‌ها و برنامه‌هايي كه از دريچه صدا و سيما نمايش داده مي‌شود، نيازمند توجه جدي است.