نشان آنلاين : عكسي از سوريه بعد از حمله آمريكا در اينستاگرام محسن رضايي/كنايه تلگرامي سخنگوي شوراي نگهبان به ترامپ
شنبه، 25 فروردین 1397 - 18:00 کد خبر:77157
سياست > احزاب و شخصيت‌ها - دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام و سخنگوي شوراي نگهبان به حمله آمريكا به سوريه واكنش نشان دادند.

نشان آنلاين:

 


به گزارش خبرآنلاين، محسن رضايي دبير مجمع تشخيص مصلحت و از فرماندهان سپاه در واكنش به حمله موشكي به سوريه ضمن انتشار يك ويدئو از مردم سوريه كه پرچم ايران روسيه و سوريه را در دست دارند با هشتگ هاي آمريكا،ترامپ و سوريه در صحفحه اينستاگرامش نوشت: 
حمله محدود پس از يك هفته تهديد، اقدامي براي حفظ آبروي رييس جمهور #آمريكا بود.
اين حمله محدود بعد از شكست تروريست‌ها در حلب و آزادي كامل غوطه شرقي، نمي تواند جبران ناكامي هاي امريكا باشد و نشان مي دهد كه آمريكا گزينه نظامي مؤثري در سوريه ندارد.
موضع قاطع روسيه، عدم همراهي بسياري از كشورهاي اروپايي و احتمال وارد آمدن آسيب جدي به اسرائيل از سوي حزب الله، ترمز احساسات #ترامپ را كشيد. زمان آن رسيده است كه آقاي ترامپ به راه حل سياسي در سوريه تن دهد؛ زيرا ادامه جنگ در #سوريه به ضرر آمريكا و مردم منطقه است. حملات امروز نشان داد كه دست امريكا در اقدام نظامي بسيار ضعيف شده است.واكنش سخنگوي شوراي نگهبان به حمله آمريكا

همچنين عباسعلي كدخدايي در يادداشت با عنوان «استانداردهاي دوگانه، نرخ هميشگي آمريكا و غرب!» در كانال تلگرامي خود نوشت: 

چندين سال قبل و در چنين روزي مقامات رژيم جنگ‌‌‌طلب صدام، رسما اعتراف كردند كه در طول جنگ تحميلي عليه مردم ايران و عراق از سلاح شيميايي استفاده شده بود. و تاسف‌‌‌بارتر اينكه در اين حملات، بيش از آنكه نظاميان مورد هدف قرار بگيرند، بمب‌هاي شيميايي مرگبار بر سر مردم عادي و غيرنظامي فرود مي‌آمد؛ به‌طوري‌ كه طي ۳۷۸ مورد حمله شيميايي صدام در طول ۸ سال جنگ تحميلي، در ايران مردم مناطقي از جمله بانه، مريوان، سردشت، پيرانشهر، سومار و... و در عراق مردم حلبچه، فاو، جزاير مجنون و... قرباني حملات شيميايي صدام شدند. براساس آمار موجود، طي اين حملات بيش از ۵۰ هزار نفر شهيد و زخمي شدند.

در آن زمان آمريكا و دول غربي به طور گسترده به تجهيز شيميايي صدام مي‌پرداختند تا رژيم بعث با استفاده از اين سلاح‌ها به كشتار مردم ايران دست بزند. در اين بين با توجه به اعتراف رسانه‌هاي امريكايي مي‌توان به نقش اين كشور در تجهيز صدام به سلاح شيميايي در طول جنگ تحميلي پي برد.

كمك كشورهاي اروپايي نيز شامل اهداي تكنولوژي پيشرفته به رژيم صدام و فراهم كردن مواد اوليه‌اي كه آنها با آن بتواند به توليد سلاح‌هاي‌‌ شيميايي و حتي هسته‌اي بپردازد، مي‌گرديد.

مثلا شبكه تلويزيوني اي.بي.سي آمريكا در ۲۰ شهريور ۱۳۶۹ (۱۱) سپتامبر ۱۹۹۰ در برنامه‌اي با عنوان خطي بر روي ‌شن به تشريح عملكرد امريكا و آلمان در تجهيز صدام به سلاح شيميايي پرداخت و گزارش داد به دنبال فقدان هرگونه اعتراض عمومي، صدام حسين به توسعه مجتمع جنگ‌افزارهاي شيميايي مخفي خود كه توسط شركت‌هاي آلمان غربي در سامره در خارج از بغداد طراحي شده بود، ادامه داد.

همچنين صدام از يك شركت آمريكايي بنام آل‌‌‌كولاك در بالتيمور، بيش از پانصد تن ماده شيميايي بنام فيودي گليكول خريداري نمود و اين خريد علي‌رغم ممنوعيت فروش آن به عراق صورت گرفت. فيودي گليكول هنگامي كه با محلول نمك مخلوط شود به گاز خردل تبديل مي‌گردد.

و ديشب نيز بنا به گزارش خبرگزاري‌ها، آمريكا، انگليس و فرانسه به بهانه كاربرد سلاح‌ شيميايي در سوريه و البته بدون اثبات اينكه چه كسي مرتكب اين كار شده است، حملاتي را به اين كشور انجام دادند. اكنون اين سوال وجود دارد كه آيا حملات صدام با سلاح شيميايي به مردم ايران و عراق متفاوت از اين حملات بوده است يا هم چون هميشه هر جا كه به نفع آمريكا باشد حملات شيميايي خوب و در غير اين صورت با آن برخورد مي‌‌‌شود؟! ظاهرا دوگانگي در رفتار خصلت ظالمان است و نرخ ثابت رفتار آمريكا، و عمليات شب گذشته نيز همين گونه قابل توجيه است! فاعتبروا يا اولي الابصار.

ترامپ نماينده نسل جديد سياستمداران آمريكا

حشمت الله فلاحت پيشه  عضو كميسيون امنيت ملي نيز درواكنش به تهاجم امروز آمريكا و متحدانش به سوريه اظهار داشت: عدم حضور در جنگ هاي فرامرزي سياست اوباما بود و او اعتقاد داشت امريكا نبايد وارد جنگ هاي فرامرزي شود كه مسئوليت و هزينه اش فقط برعهده آمريكا باشد.

وي ادامه داد: ترامپ نماينده نسل جديدي از سياستمداران امريكايي است كه از ابزار نظامي براي دستيابي به امتيازات سياسي و اقتصادي استفاده مي كنند.

عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت: آمريكا و متحدانش احساس كردند در تحولات ميداني سوريه عقب افتاده اند و ايران و روسيه توانسته اند در تحولات ميداني صاحب نقش باشند.

فلاحت پيشه تصريح كرد: حملات موشكي به سوريه يك مرحله از كار است و نشان مي دهد آمريكايي ها در ساير مراحل نمي‌توانند، حضور گسترده اي از نظر نظامي داشته باشند .

به گفته اين نماينده مجلس، آمريكا با حمله نظامي به سوريه تلاش كرده تا اعلام حضوري در سوريه داشته باشد.

عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس تاكيد كرد: اينكه آمريكا و متحدانش در اينده وارد ساير حوزه هاي نظامي راهبردي و زميني شوند كه ايران و روسيه شدند امكان پذير نيست، زيرا لشكرهاي غربي آمادگي حضور نظامي در سوريه شبيه حضور ايران و روسيه را ندارند.