نشان آنلاين : اسيدهاي چرب اُمگا ۳ چگونه جلوي رشد سرطان را مي‌گيرند؟
سه شنبه، 26 تیر 1397 - 08:06 کد خبر:80010
دانش > پزشكي - تحقيقات جديد مي‌گويد «قاتل طبيعي درد» يا همان «سيستم اندوكانابينوئيد» / Endocannabinoid System مي‌تواند با فعال‌سازي اسيدهاي چرب امگا 3 با سرطان مبارزه كند.

نشان آنلاين:


به گزارش خبرآنلاين، تحقيقات جديد به رهبري «آديتي داس» پروفسور دانشگاه ايلينوي نشان مي‌دهد اندوكانابينوئيدها وقتي بدن براي مبارزه با سرطان اسيدهاي چرب امگا 3 عرضه مي‌كند، توليد مي‌شوند.{لينك}

پروفسور داس در سال 2017 گروه جديدي از اندوكانابينوئيدها به نام EDP-Eas را كشف كرد و بر آن اساس پيشنهاد داد كه cannabis با سرطان مبارزه مي‌كند و شايد سيستم اندوكانابينوئيد همان كار را در بدن انجام مي‌دهد. به همين دليل آن‌ها روي موش مبتلابه سرطان استخوان مدل رفتاري EDP-Eas را بررسي كردند.

وي متوجه شد كه موش‌هاي سرطاني 80 درصد بيشتر از ساير جوندگان سالم در بدن خود EDP-EAs داشتند.

به عقيده وي اين بدان معنا است كه اين مولكول‌ها ارتباط مستقيمي با سرطان داشته و با آن درگير شده‌اند و سعي كرده‌اند جلوي گسترش را بگيرند. بنابراين EDP-Eas به‌عنوان بخشي از اندوكانابينوئيدها مي‌تواند با سرطان از طريق جلوگيري از سرايت به ساير اندام‌ها مبارزه كند.

پروفسور داس مي‌گويد مصرف رژيم غذايي حاوي اسيدهاي چرب امگا 3 مي‌تواند منجر به گسترش سيستم ضد سرطاني در بدن شود و اين براي مبتلاياني كه مي‌خواهند خيلي زود مانع از توسعه سرطان در بدنشان شوند، مي‌تواند مفيد باشد.

{بدن ما يك سيستم كشتار درون‌زا دارد كه به آن سيستم كانابينوئيد درون‌زا مي‌گويند، در غير اين صورت به آن سيستم اندوكانابينوئيد مي‌گويند. اندوكانابينوئيدها مولكول‌هايي هستند كه همراه با گيرنده‌هاي خود در سراسر بدن ازجمله مغز، بافت و حتي در سلول‌هاي ايمني يافت مي‌شوند. سيستم اندوكانابينوئيد مسئول حافظه، كنترل حالت‌هاي روحي انسان و افسردگي بوده و كنترل اشتها، متابوليسم بدن، چربي‌ها، پاسخ به استرس، از كارهاي سيستم اندوكانابينوئيد است. ميانجي عصبي در سيستم اندوكانابينوئيد يك ماده ساخته‌شده از چربي به نام آنانداميد است. آناداميد در همه قسمت‌هاي بدن مثل روده، مغز، كبد، پانكراس،عضلات و بافت چربي ساخته مي‌شود و به‌عنوان يك هورمون و ميانجي عصبي عمل مي‌كند و بر روي گيرنده‌هاي به نام گيرنده‌هاي اندوكانابينوئيد اثر مي‌گذارد.}

يافته‌هاي مذكور در مجله Journal of Medicinal Chemistry منتشرشده است