نشان آنلاين : تفكيك‌جنسيتي كردن مدرسه‌اي بعد از ۴۰ سال
شنبه، 20 مرداد 1397 - 03:02 کد خبر:80832
جامعه > آسيب‌ها - در مشا مدرسه‌اي براي دانش‌آموزان ابتدايي دختر و پسر هست كه حالا بعد از ۴۰ سال مي‌خواهند تفكيك جنسيتي كنند. تنها مدرسه در مشا كه با تفكيك جنسيتي مشكلات زيادي را براي دانش‌آموزان و خانواده‌هايشان ايجاد مي‌كند؛ از مسير سخت و يخبندان در زمستان براي رفتن به «اوره» تا اجبار خانواده‌ها به ترك تحصيل فرزندانشان.

نشان آنلاين:


به گزارش خبرآنلاين، با اين وضعيت مدرسه بايد تفكيك جنسيتي شود و پسرها بايد به روستاي اوره بروند و دخترهاي اوره به مشا بيايند. اين مدرسه قدمت ۴۰ ساله دارد و در تمام اين مدت هم مختلط بوده؛ اما حالا رئيس آموزش‌وپرورش دماوند اصرار دارد كه بايد تفكيك شوند. پدر يكي از دانش‌آموزان دختر در مشا به «خبرآنلاين» مي‌گويد: «من ۱۳، ۱۴ ساله كه دماوند هستم. يك دختر دارم كه كلاس چهارمه و حالا مدرسه مشا اجبار كردن كه بايد تفكيك جنسيتي بشه و دخترهاي روستاي اوره بيان مشا با دخترهاي ما تو يك مدرسه درس بخونن و پسرهاي مشا برن اوره؛ اما دخترهاي اوره به مشا نيومدن و رفتن دماوند. براي همين كار ما سخت شده.»

چرا براي درس‌خواند بايد پول داد؟ مثل خودم بي‌سواد باشد

او درباره وضعيت مدرسه و مسير مشا تا اوره مي‌گويد: «مدرسه اينطوري بود كه بچه‌ها از اول تا پنجم باهم درس مي‌خوندن و مختلط بود اما بعد از اون پسرها براي كلاس ششم به دماوند مي‌رفتن؛ اما الان مي‌گن كه بايد كلا از كلاس اول تفكيك جنسيتي بشه. مشا تا اوره حدودا ۲۰ دقيقه با ماشين فاصله داره و به‌نظر كم مياد اما تو زمستون و يخبندون خيلي خيلي سخت مي‌شه و عملا نمي‌شه برن مدرسه. جداي از اين بايد سرويس مدرسه بگيرم و براي اين ۲۰ دقيقه، حداقل ۲۵۰ هزارتومن پول سرويس بدم كه ندارم. چرا بايد براي تحصيل و درس‌خوندن پول داد؟ با اين وضعيت نمي‌خوام بچه‌ام درس بخونه؛ مي‌خوام ترك تحصيل كنه و مثل خودم بي‌سواد باشه ولي همسرم اصرار داره كه بايد بره مدرسه.»

اين پدر درباره تلاش‌هايشان براي صرف‌نظر كردن رئيس آموزش‌وپرورش دماوند، مي‌گويد: «مدرسه مشا چند طبقه است و مي‌توانستند جوري كلاس‌هاي دخترها و پسرها را برگزار كنند كه اصلا همديگر را نبينند؛ اما توجهي نمي‌كنند. با امام جمعه دماوند هم حرف زديم ولي فايده‌اي نداشت. حتي گفتيم بچه‌ها كلاس اول تا سوم را همينجا بمانند و بعد از آن تفكيك شود ولي قبول نكردند. حتي گفتيم شيفتي كنند كه دختر و پسر همزمان در مدرسه نباشند ولي بازهم قبول نكردند؛ رئيس آموزش‌وپرورش مخالفت مي‌كند. واقعا نمي‌دونيم بايد چيكار كنيم؟ از يك طرف پول نداريم كه براي بچه‌ها سرويس بگيريم و از طرف ديگه نمي‌خواهيم كه بچه‌مان هم بي‌سواد باشد.»

مي‌گوييم شيفتي كنيد؛ مي‌گويند نيرو نداريم

يكي از اعضاي انجمن اوليا و مربيان مدرسه مشا هم به «خبرآنلاين» مي‌گويد: «۴۰، ۵۰ ساله كه اين مدرسه اينجاست و الان ۱۱ ساله كه بازسازي شده. از قديم مختلط بود تا امسال كه گفتن بايد تفكيك بشه. اين مدرسه يكي از مجهزترين و بهترين مدرسه‌هاي دماوند است و اكثر دانش‌آموزان آن اتباع افغان هستند. خانواده‌هاي محرومي اينجا هستند كه در خوراك روزانه‌شان مانده‌اند؛ چطور پول سرويس بدهند؟ خيلي از خانواده‌ها بيكارن، مشكل مالي دارن و در مقابل تعداد بچه‌هايشان هم زياد است. با فرمانداري، دفتر امام جمعه، اعضاي شوراي شهر و .. حرف زديم ولي رئيس آموزش‌وپرورش از ترس اينكه نكند مشكلي به‌وجود بيايد، مي‌گويد اگر هم هم قبول كنند من قبول نمي‌كنم.»

او در ادامه مي‌گويد: «شرايط جوي اينجا در زمستان بسيار بد است؛ به مشاور رئيس آموزش‌وپرورش گفتم حداقل قبول كنيد كه بچه‌هاي اول تا سوم همينطور مختلط بيايند و بعد از آن تفكيك شوند كه انگار قبول كرده‌اند. مدرسه‌اي كه در اوره است خراب است و عقلاني نيست با اين مسير دشوار، ۲۰ دقيقه راه سخت را براي رفتن به مدرسه انتخاب كنند. رفتن به دماوند براي ما خيلي راحت‌تر است ولي رئيس آموزش‌وپرورش به مدارس دماوند گفته كه بچه‌هاي مشا را ثبت‌نام نكنند؛ چون اينطوري مدرسه اوره تعطيل مي‌شود. مدرسه آنجا بسيار كثيف است و هيچ امكاناتي ندارد. وقتي هم مي‌گوييم همين مدرسه مشا را شيفتي كنيد، مي‌گويند نيرو نداريم. همين شرايط باعث مي‌شود خيلي‌ها قيد مدرسه رفتن را بزنند.»