نشان آنلاين : اردوغان در نيويورك‌تايمز ترامپ را تهديد كرد
شنبه، 20 مرداد 1397 - 13:41 کد خبر:80853
بين الملل > خاورميانه - رئيس جمهور تركيه خطاب به مقامات آمريكا هشدار داد: وجود هر گونه تهديدي عليه امنيت و منافع ملي تركيه با واكنشي نظامي مواجه خواهد شد و هر گونه اقدام لازم از سوي آنكارا در دفاع از امنيت ملي خود متصور است.

نشان آنلاين:


به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين، رجب طيب اردوغان رئيس جمهور تركيه با انتشار مقاله اي در روزنامه نيويورك تايمز، به اقدام تازه آمريكا عليه تركيه واكنش نشان داد و اعلام كرد اگر ترامپ هشدار هاي ما را ناديده بگيرد خود دست به اعمال متقابل خواهيم زد.

اردوغان با انتشار اين مقاله تحت عنوان 'نگاه تركيه به بحران با آمريكا' در روزنامه نيويورك تايمز به موضوع تنش به وجود آمده ميان آنكارا و واشنگتن پرداخت و نوشت: تركيه براي ترميم روابط با آمريكا زمان تعيين كرده است و مقامات واشنگتن بايد انديشه هاي نامتقارن خود را در روابط با تركيه اصلاح كنند.

مشروح اين مقاله را به نقل از ايرنا از نظر مي گذرانيد:

در شش دهه گذشته تركيه و آمريكا شركايي راهبردي و متحد در پيمان آتلانتيك شمالي (ناتو) بوده اند و در دوران جنگ سرد و پس از آن نيز شانه به شانه در برابر همه چالش ها ايستاده اند.


آنكارا سالياني مديد هرجا نياز ديده به كمك واشنگتن شتافته است. در كره خون سربازان وظيفه ما اعم از مرد و زن ريخته شد. سال 1962 دولت كندي موفق شد با از ميان برداشتن موشك هاي ژوپيتراز ايتاليا و تركيه، شوروي را مجاب كند موشك هايش را از كوبا بردارد.


در واقعه حملات تروريستي 11 سپتامبر هنگامي كه واشنگتن مترصد بود روي دوستان و متحدان خود حساب كند تا يك تهاجم همه جانبه شيطان دفع شود، ما نيروهايمان را به افغانستان فرستاديم تا كمك كنند ماموريت ناتو در اين كشور انجام شود. اما در مقابل، آمريكا بارها و بارها و با اصرار، دغدغه هاي تركيه اي ها را نه درك كرد و نه براي آنها احترام قائل بود.

در سال هاي اخير ناسازگاري هايي ميان ما رخ داد تا اين مشاركت به بوته آزمون گذاشته شود. بدبختانه همه تلاش هاي ما براي واژگون كردن اين جريان خطرناك بي ثمر ماند.

تا زماني كه آمريكا شروع نكند براي حاكميت ملي تركيه احترام قائل شود و ثابت كند، خطراتي كه ملت ما با آن مواجه است درك مي كند، مشاركت ما مي تواند همچنان در خطر باشد.
15 ژوئيه 2016 (25 تيرماه 95) تركيه هدف حمله افرادي از يك گروه در سايه قرار گرفت كه رهبري آن را فتح الله گولن برعهده دارد. وي رهبري سازماني است كه دولت من آن را به عنوان «سازمان تروريستي فتح الله» مي شناسد.


گولن از محل مجتمعي در نواحي روستايي پنسيلوانيا (در آمريكا) اين سازمان را رهبري مي كند. گولنيستها تلاش كردند كودتايي خونين عليه دولت من به راه بياندازند. آن شب ميليون ها شهروند عادي ميهن پرست به خيابان ها ريختند. آمريكايي ها هم بي شك در حافظه تاريخي خود تجربيات مشابهي از جمله يكي در واقعه «پرل هاربر» و ديگري در حملات 11 سپتامبر دارند.


250 تن از شهروندان بي گناه تركيه از جمله ارول اولجاك دوست عزيز و مدير قديمي برنامه هاي مبارزات انتخاباتي من و پسرش عبدالله طيب اولجاك بهاي سنگين آزادي ملت ما را پرداختند. من و خانواده ام هم اگر نشانه گيري جوخه هاي اعدام دقيق انجام مي شد، به آنها ملحق شده بوديم.


اردوغان تاكيد كرده است: تركيه اي ها انتظار دارند آمريكا صريح اين حملات را محكوم و با رهبري منتخب تركيه اعلام همبستگي كند، اما واكنش واشنگتن به اين ماجرا ابدا راضي كننده نبود.
مقامات آمريكايي به جاي آنكه كنار دمكراسي تركيه بايستند، بسيار محتاطانه خواستار «ثبات و صلح و استمرار آن درون كشور ما» شدند. واشنگتن و آنكارا پيمان استرداد مجرمان را دارند، اما هيچ پيشرفتي براي پذيرش درخواست استرداد گولن صورت نگرفته و اين بي توجهي كار را خراب تر كرده است.


يكي ديگر از منابع كدورت روابط، موضوع مشاركت آمريكا و P.Y.D./Y.P.G. (يگان هاي محافظ خلق) است كه شاخه سوري «پ ك ك» و گروهي مسلح و مسئول مرگ هزاران شهروند تركيه از سال 1984 تاكنون به شمار مي رود و خود واشنگتن نيز آن را در فهرست سازمان هاي تروريستي جاي داده است.

  


طبق برآوردهاي مسئولان تركيه، واشنگتن در سال هاي اخير با 5000 كاميون و 2000 هواپيماي باري براي گروه P.Y.D./Y.P.G جنگ افزار فرستاده است. دولت من بارها نگراني هاي آنكارا را در مورد تصميم گيري مقام هاي آمريكايي براي آموزش و تسليح پ ك ك در سوريه به اطلاع اين مقامات رسانده است. اما متاسفانه گوش شنوايي براي اين حرف ها نبوده و در عاقبت كار جنگ افزارهاي ارسالي غيرنظاميان و اعضاي نيروهاي امنيتي را در سوريه، عراق و تركيه هدف قرار داده است.


واشنگتن در هفته هاي اخير دست به يك سري اقداماتي زده تا سطح تنش با آنكارا بالا برود و يكي از آنها مربوط به دستگيري اندرو برانسون شهروند آمريكايي توسط پليس تركيه است كه به اتهام كمك به يك سازمان تروريستي بازداشت شد.
من در ديدارها و مكالمات متعددي با دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريكا پافشاري كردم تا روند قضايي تركيه را محترم شمارد، اما واشنگتن نه تنها چنين نكرد، بلكه تهديد شديداللحن يك كشور دوست را آغاز كرد و چند تن از اعضاي كابينه دولت من را هدف تحريم قرار داد.اين تصميم گيري غيرقابل قبول، نامعقول و براي دوستي ديرپاي دو كشور ويران كننده است.


با ابلاغ اين مطلب كه تركيه به تهديدها پاسخ نمي دهد، ما نيز اين اقدام را تلافي و چند تن از مقامات آمريكايي را تحريم كرديم. يك گام رو به جلو به رسم اطاعت از همان اصل را ابلاغ مي كنيم. تلاش كردن براي واداشتن دولت من به دخالت در يك پروسه قضايي در راستاي قانون اساسي يا ارزش هاي دمكراتيك مشترك ما نيست.
بارها اين امر را ثابت كرده ايم و باز هم ثابت مي كنيم كه اگر آمريكا همچنان گوش شنوايي نداشته باشد، آنكارا كار خود را مي كند. در دهه 1970 دولت تركيه دست به كار

شد و از قتل عام قوم ترك به دست دولت يوناني قبرس پيشگيري كرد، هرچند واشنگتن به اين كار آنكارا ايراد گرفت.
همين اواخر، واشنگتن هرگز اين مهم را درك نكرد كه واقعا از بابت به خطر افتادن امنيت ملي خود از جانب شمال سوريه نگرانيم كه يك خطر جدي است. پيامد همين مساله با دو تهاجم نظامي به اين ناحيه اجازه نداديم دستان داعش به مرزهاي ناتو برسد و ضمنا ستيره گران «ي پ گ»را هم از شهر عفرين دور كرد. در هر دو عمليات، ما گام هاي لازم را براي حفاظت از امنيت ملي مان خواهيم برداشت.


در اين برهه از زمان كه نيروي شر در دورا دور جهان كمين كرده، اقدام يكجانبه عليه تركيه آن هم از سوي واشنگتن متحد آنكارا در دهه هاي متمادي، فقط به ضرر منافع و امنيت آمريكا است.
اردوغان در پايان به آمريكا هشدار داده است: پيش از آنكه بسيار دير شود، واشنگتن بايد به اين ذهنيت غلط پايان دهد كه اگر آنكارا آلترناتيوهايي داشته باشد، روابط ما مي تواند نامتقارن باشد و پايان يابد.اگر اين جريان يكجانبه گرايي و عدم احترام متقابل واژگون نشود، ما هم ناگزيريم درپي يافتن دوستان و متحداني جديد باشيم.