نشان آنلاين : ليلا ارشد: در ميدان هرندي هر ۲۰۰ قدم يك مسجد ساختند، NGO ما را هم گرفتند و مسجد شد
سه شنبه، 23 مرداد 1397 - 12:51 کد خبر:80946
جامعه > شهري - فعالان حوزه آسيب‌هاي اجتماعي و NGOها در پنل نقش مديريت شهري و آسيب‌هاي اجتماعي از رويكرد و نگاه شهرداري انتقاد كرده و معاون اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران در دفاع از اقدامات شهرداري گفت: ما در سال‌هاي اخير همه مسووليت‌ها را پذيرفته‌ايم اما هيچ نقشي از هزاران ميليارد تومان بودجه‌اي كه به آسيب‌هاي اجتماعي اختصاص داده شده، نداريم.

نشان آنلاين:


به گزارش خبرآنلاين، صبح امروز در نشست مديريت شهري و آسيب‌هاي اجتماعي كه توسط مركز مطالعات شهرداري تهران برگزار شد؛ نشست ديگري با حضور كارشناسان مختلف اجتماعي، فعالان اين حوزه و مسوولان شهري برگزار شد. در اين نشست ولي‌الله شجاع‌پوريان (معاون اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران)، محمدرضا جوادي يگانه (رئيس مركز مطالعات شهرداري تهران)، ليلا ارشد (مدير خانه خورشيد)، زهرا رحيمي (مدير جمعيت امام علي -ع) و عباس ديلمي‌زاده (مدير موسسه تولدي دوباره) حضور دارند.

زهرا رحيمي (مدير جمعيت امام علي -ع) ضمن انتقاد از محسن هاشمي (رئيس شوراي شهر تهران) كه پيش از آغاز شدن پنل جلسه را ترك كرد، گفت: شما آمده‌ايد تا صداي فعالان حوزه‌هاي شهري را بشنويد، اما رئيس شوراي شهر به عنوان نماينده شورا پيش از آغاز پنل و پيش از اينكه ما بتوانيم صحبت‌هايمان را آغاز كنيم جلسه را ترك كردند.

ليلا ارشد (مدير خانه خورشيد) نيز با بيان اينكه فعالان اجتماعي از پيش از انقلاب در محلات آسيب‌زايي همچون هرندي مشغول بوده‌اند، گفت: براي من جاي سوال است كه چرا شهرداري وارد اين منطقه شده است؟ پيش از اين مي‌گفتند NGOها جاسوس هستند و از كشورهاي ديگر پول مي‌گيرند. امروز هم تبديل به مراكز پولشويي شده‌ايم.

ارشد افزود: نگاه و فرهنگي كه به NGOها وجود دارد اشتباه است. برخي روشنفكران هم به فعاليت‌هاي ما انتقاد مي‌كنند. يادم مي‌آيد كه در ابتداي فعاليتم دولت مي‌خواست به ازاي ۱۱ ماه كار ۳۰ تن سيب‌زميني به ما بدهد و حتي بارها به ما تهمت زدند كه از خارج چمدان چمدان پول آورده‌ايم، روشنفكران اجتماعي هم به ما مي‌گويند شما با آسيب‌هاي اجتماعي مماشات مي‌كنيد.

وي با بيان اينكه مسائل اجتماعي در هيچ كجا سياست‌گذاري نشده است، افزود: مديران مدام تغيير مي‌كنند و از برج ميلاد يك نفر را براي حل مسائل اجتماعي، استخدام مي‌كنند چرا يك جوان ۲۴ ساله با ليسانس ادبيات بايد بيايد و معاون اجتماعي يك منطقه بسيار مهم شود؟

ارشد افزود: ما هنوز شوراي عالي كودك در كشور نداريم و در اين رابطه نگاه‌هاي همه‌جانبه وجود ندارد. شهرداري آنقدر با مردم بد رفتار كرده است كه اعتماد آنها به شهرداري از ميان رفته و همه چيز شكسته است.

ارشد با اشاره به حضور و فعاليت خود در هرندي افزود: در اين محله هر ۲۰۰ قدم يك مسجد ساخته شده است، حتي زمين NGO خانه خورشيد را از ما گرفتند و جايش يك مسجد چهار ميليارد توماني را ساختند. باور كنيد حتي يك نفر هم در آن نماز نمي‌خواند.

ديلمي‌زاده: همه مشكلات جامعه را به گردن آنها مي‌اندازيم

عباس ديلمي ‌زاده (مدير موسسه تولدي دوباره) نيز با انتقاد از عملكرد شهرداري در حوزه آسيب‌هاي اجتماعي گفت: يا كار نكنيد يا اگر كار مي‌كنيد حداقل درست كارتان را انجام دهيد. شهرداري در بسياري از مناطق پول مددكاران خود را پرداخت نكرده است! حداقل حقوق مددكار را بدهيد. زماني كه مراكز بهاران قرار بود احداث شود من براي نحوه استفاده از آنها سند نوشتم و قرار بود NGOها به صورت مجاني در آنها كار كنند.

ديلمي‌زاده با تاكيد بر اينكه در شهرداري تهران اشكال سيستمي و ساختاري وجود دارد، افزود: قرار بود مراكز بهاران در اختيار NGOها قرار گيرد تا به صورت مجاني به مردم خدمات دهد، مراجعات ما در آن زمان به شهرداري بي‌نتيجه ماند و براي من جاي سوال است كه چطور فلان بخش شهرداري مي‌تواند ميلياردها تومان صرف خريداري چيزهاي بيهوده كند اما دو هزار تومان ندارد تا مكاني را كه براي آسيب‌هاي اجتماعي ساخته شده در اختيار ما قرار دهد تا خودمان اداره‌اش كنيم.

ديلمي‌زاده با تاكيد بر اينكه مراكز بهاران امروز كماكان به جايگاه واقعي خود نرسيده‌اند، افزود:‌ شاهد بوديم كه بهاران مدتي تبديل به يك اردوگاه‌ نظامي شد و مراكز نگهداري در شهرداري تهران همه تبديل به يك زندان با سيم خاردار شده‌اند.در اين شرايط بايد به جاي هزينه كردن در شهرداري، ساختارسازي كنيم.

وي به نگاهي كه به معتادان در جامعه وجود دارد، انتقاد كرده و افزود: ما در كشورمان به معتادها انگ مي‌زنيم و همه مشكلات جامعه را به گردن آنها مي‌اندازيم. يعني هيچ بخشي از جامعه و دولت و مسوولان و شهروندان كاري نكرده‌اند تا همه تقصيرها بر گردن معتاد است؟ ما مدام به معتادان سركوفت مي‌زنيم و معتاد را مقصر مي‌دانيم چراكه اين مساله براي جامعه منافع دارد.

وي ادامه داد: معتاد را تبديل به يك طفيلي كرده‌ايم و فقر، فساد، ايدز و ... را تقصير او انداخته‌ايم. براي آنها اردوگاه ساخته و مثل زنداني آنجا مي‌بريمشان. كار به جايي كشيده كه يك روز همه آنها را جمع كرده و داخل دريا بريزيم!

 

نقش مديريت شهري و آسيب‌هاي اجتماعي از رويكرد و نگاه شهرداري

براي مبارزه با آسيب‌ها به توافق نرسيده‌ايم

در ادامه جلسه ولي‌الله شجاع‌پوريان (معاون اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران) با بيان اينكه مبارزه با آسيب‌هاي اجتماعي در كشور ما همچون مبارزه با فساد كماكان به توفيق نرسيده است، گفت: در زمينه آسيب‌هاي اجتماعي مانند مبارزه با فساد دستگاه‌هاي متولي فراواني وجود دارند، اما هنوز در اين زمينه به توفيق نرسيده‌ايم. من نمي‌خواهم به عنوان يك مسوول مانند يك كارشناس صحبت كنم چراكه وظيفه ما آن است كه بگوييم چه اقداماتي در اين خصوص انجام داده‌ايم. يكي از مشكلات اساسي ما اين است كه مديريت واحد در اين زمينه وجود ندارد هرچند در حال حاضر مقام معظم رهبري در اين مساله داخل شده‌اند و اميدوار هستيم توفيقاتي در اين خصوص حاصل شود.

شجاع‌پوريان با اشاره به اينكه اولين اقدامش تجميع مطالعات صورت گرفته در شهرداري تهران بوده است، افزود: قرار شد تمام مطالعاتي كه مركز مطالعات و برنامه‌ريزي شهرداري تهران در يك دهه گذشته انجام داده در اختيار محققين قرار گيرد. شهرداري در اين مدت زحمات بسيار زيادي را در خصوص آسيب‌هاي اجتماعي كشيده و تمام مسووليت‌ها را پذيرفته است درحاليكه براساس قوانين، شهرداري فقط داراي دو تكليف است، اول جمع‌آوري و دوم غربالگري.

شجاع‌پوريان با تاكيد بر اينكه همه شهرداري را مسوول مي‌دانند، افزود: شهردار تهران شخصا به آسيب‌هاي اجتماعي بسيار حساس هستند و برنامه ما اين است كه در اين دوره به جاي نقص تصدي‌گري نقش تسهيل‌گري را به عهده بگيريم. طي تفاهمنامه‌اي با بهزيستي مقرر شده كه زمينه نگهداري هزار معتاد را فراهم كنيم اما بايد بگويم از ۶۰۰ هزار ميليارد توماني كه براي آسيب‌هاي اجتماعي در نظر گرفته شده حتي يك ريالش هم در اختيار شهرداري نيست.

در ادامه جلسه؛ حاضران كه اكثرا نماينده NGOهاي مختلف بوده‌اند سوالات خود را از اعضاي پنل پرسيده و از رويكرد شهرداري انتقاد كردند.

 

محسن هاشمي: مولد فقر در ايران بالاست
محسن هاشمي رفسنجاني رئيس شوراي اسلامي شهر تهران، در چهارمين نشست از سلسله نشست‌هاي پژوهش در مديريت شهري كه با عنوان مديريت شهري و چالش آسيب‌هاي اجتماعي صبح سه شنبه- 23 مرداد- در تالار ايوان شمس برگزار شد، اظهار كرد: ازدواج مهمترين و موثرترين نهادي است كه مي‌تواند در بروز آسيب‌هاي اجتماعي موثر باشد و ما بايد بتوانيم با فراهم كردن شرايط ازدواج جوانان به اين مهم دست پيدا كنيم. البته مسئله مهمي كه در كشور ما باعث ايجاد آسيب‌هاي اجتماعي مي‌شود، فقر است؛ فقر است كه در ابتدا باعث مي‌شود اين موضوع شكل بگيرد.

هاشمي با بيان اينكه مديريت شهري مي‌تواند در حوزه كاهش فقر اقدامات موثري را انجام دهد، گفت:البته اين موضوع بايد در سياست‌هاي كلان مورد توجه مسئولان قرار بگيرد و در ادامه براي كاهش فقر اقدامات موثري انجام شود. در ساير كشورها فقر با روش‌هاي مختلف سنجش مي‌شود و ما با فقر درآمدي، انساني روبرو هستيم. ضمن اينكه ما در كشورمان با فقر خدماتي از جمله مسائل آموزشي، بهداشتي، آب آشاميدني و ... روبرو نيستيم.
وي در ادامه اين همايش با بيان اينكه در جامعه ما فقر درآمدي مطرح مي‌شود، گفت: نكته اساسي در جامعه ما همين فقر درآمدي است به طوريكه ما در حوزه حمل و نقل و ترافيك در تهران به اين نتيجه رسيديم كه قبل از هر كاري بايد تعداد سفرهايمان را كم كنيم و براي آن برنامه‌ريزي انجام دهيم ضمن اينكه در بحث فقر درآمدي نيز ما بايد سياست‌هاي كلان را در نظر بگيريم. افزايش فقر در جامعه باعث مي‌شود كه فعاليت‌ها در شهر موثر نباشد و در همين اتفاق اخير در كشور (بحث كاهش نرخ پول) به شدت درآمد جامعه را كم و مردم را دچار مشكلات عديده‌اي كرد.
هاشمي با بيان اينكه بخشي از مردم ما زير خط فقر و خط فقر نسبي قرار دارند، گفت: در اين زمينه بايد دولتمردان و سياستگذاران اقدامات را براي كاهش فقر در جامعه انجام دهند و در اين زمينه مي‌توانيم از تجربه ساير كشورهاي پيشرفته و در حال توسعه استفاده كنيم.
وي در ادامه اين مراسم به بخشي از بيانات آيت‌الله هاشمي رفسنجاني اشاره كرد و گفت: ايشان مي‌فرمودند براي تحقق عدالت بايد توليد ثروت را توزيع كنيم و اين اقدام نيز به صورت زيربنايي انجام شود.
رئيس شوراي شهر تهران با بيان اينكه متاسفانه در مسائل فرهنگي شاهد افراط در جامعه هستيم، گفت: اين نگاه ضربه محكمي را درخصوص ايجاد فقر و آسيب‌هاي اجتماعي مي‌زند و بايد اين نگاه اصلاح شود.
هاشمي رفسنجاني در ادامه مراسم با بيان اينكه بخش عمده شغل ارزان در ساير كشورها از طريق گردشگري محقق مي‌شود، گفت: بعضا 30 درصد از مشاغل از اين طريق ايجاد مي‌شود و كشوري مثل فرانسه بين 80 تا 90 ميليون توريست دارد و اين آمارها در كشورهايي مثل آمريكاي لاتين به مراتب بيشتر است و در واقع شغل ارزان از طريق گردشگري مورد توجه كشورهاي پيشرفته قرار گرفته است.
هاشمي رفسنجاني در ادامه با اشاره به اقدام اخير مجلس شوراي اسلامي درخصوص تصويب مصوبه عدم بكارگيري بازنشستگان گفت: اين اقدام نيز در راستاي ايجاد اشتغال براي جوانان است كه بايد مورد توجه قرار بگيرد و ما اگر بخواهيم به صورت زيربنايي با آسيب‌هاي اجتماعي برخورد كنيم بايد نگاه افراطي را در برخورد با اين موضوعات حذف كنيم.
رئيس شوراي شهر تهران در ادامه با اشاره به اينكه ما بايد از تجربيات گذشته و راه‌حل‌هاي دستگاه‌هاي حمايتي از جمله بهزيستي و كميته امداد استفاده كنيم گفت: متاسفانه عليرغم همه تلاش‌هاي صورت گرفته مشكل فقر و آسيب‌هاي اجتماعي در كشور ما برطرف نشده است و در واقع منبع توليد فقر بسيار بالاتر از آن است كه در آسيب‌هاي اجتماعي در نظر گرفته‌ايم.
وي در ادامه به تكاليف مديريت شهري در برخورد با آسيب‌هاي اجتماعي  و فقر گفت: در قانون شهرداري‌ها وظايف مشخصي براي مديريت شهري مشخص نشده است و اين موضوع بستگي به اين دارد كه شوراها و مديران چه نگاهي به آسيب‌هاي اجتماعي دارند و در ادامه چه برنامه‌اي براي كاهش اين موارد در نظر گرفته‌اند.
وي با بيان اينكه در گذشته اقداماتي در حوزه كاهش آسيب‌هاي اجتماعي و فقر صورت گرفته است، گفت: عليرغم همه اين اقدامات نتوانسته‌ايم به نقطه قابل قبولي برسيم ضمن اينكه تا به امروز گزارشي از اين اقدامات تهيه نشده است تا بدانيم اين اقدامات چه تاثيري داشته است و به نظر مي‌رسد مركز مطالعات برنامه‌ريزي شهرداري تهران گزارشي را در اين خصوص تهيه و آن را در اختيار برنامه‌ريزان قرار دهد تابتوانيم از فعاليت‌هاي پراكنده در حوزه برخورد با آسيب‌هاي اجتماعي دوري كنيم.
رئيس شوراي شهر تهران از آمادگي شوراي شهر تهران و كميسيون فرهنگي شوراي شهر تهران براي پيگيري اين گزارش اشاره كرد و گفت: ما حاضريم اين گزارش را مورد بررسي قرار دهيم و در ادامه براي كاهش آسيب‌ها اقداماتي را انجام دهيم.نه دولت و نه شهرداري‌ها با روش‌هاي فعلي نمي‌توانند در برخورد با‌ آسيب‌هاي اجتماعي و كاهش آنها موفق باشند و در اين مسير بايد از «سمن»ها و سازمان‌هاي مردمي فعال استفاده كنيم. البته در اين زمينه نيز بايد مراقب ان جي او‌ها و سازمان‌هاي غير دولتي سودجو باشيم چرا كه برخي از آنها به دنبال پولشويي هستند.
رئيس شوراي شهر تهران همچنين به فعاليت‌هاي صندوق‌هاي قرض‌الحسنه در كشور اشاره كرد و گفت: متاسفانه اين صندوق‌ها با هدف حمايت از اقشار ضعيف شكل گرفت و در ادامه شاهد تخلفات گسترده در اينگونه صندوق‌ها بوده‌ايم.
وي با اشاره به رفتار افراطي برخي از مسئولان در خصوص برخورد با مسائل فرهنگي به موضوع حجاب گردشگران خارجي در فرودگاه امام خميني اشاره كرد و گفت: مسافران خارجي كه بايد تعداد آنها به 20 تا 30 ميليون برسد به دليل اين نگاه افراطي و دليل آنكه مسئولان نتوانسته‌اند براي حجاب راهكاري بينديشند، هم اينك به كمترين حد خود رسيده است و لازم است مسئولان سياست‌هاي افراطي خود را در حوزه فرهنگي كه غيرعقلاني نيز هست كنار بگذارند.
هاشمي رفسنجاني گفت: در اقشار سرمايه‌دار و يا افرادي كه آسيب‌هاي اجتماعي به درون جامعه نفوذ كرده است و آنها حتي اگر آسيبي هم داشته باشند در درون خود حل مي‌كنند پس اينكه مي‌گوييم مردم بايد در كاهش آسيب‌ها وارد شوند به همين دليل است و آنها مي‌توانند با پول بخشي از مشكلات را حل كرده به عنوان مثال به يك معتاد متجاهر كمك كنند تا به زندگي باز گردند.


جوادي يگانه: براي كاهش آسيب ها ناگزيرم از سمن ها استفاده كنيم

جوادي يگانه، شهرداري تهران كاربردي كردن پژوهش هاي شهري و قراردادن آنها در مسير درست بهره وري را يكي از مهمترين اهداف برگزاري سلسله نشست هاي مركز مطالعات دانست و افزود: با تاسي از دوركيم اگر پژوهش هايي شهري به اصلاح امور اجتماعي نيايد ارزشمندي چنداني ندارد .
به گزارش روابط عمومي مركز مطالعات و برنامه ريزي شهر تهران، محمدرضا جوادي يگانه رييس اين مركز صبح سه شنبه -23 مرداد- در نشست مديريت شهري و آسيب هاي اجتماعي گفت: در حوزه آسيب‌هاي اجتماعي شهر تهران و عملكرد شهرداري تهران در حوزه كاهش آسيب‌ها بايد مطالعات دقيقي انجام شود و در ادامه از اين مطالعات براي اصلاح امور اجتماعي استفاده شود.
وي با بيان اينكه آسيب‌هاي اجتماعي پديده نوظهور نيستند، گفت: سال‌هاي متعددي است كه فارغ از علل محيط زيستي و فراملي ما با آسيب‌هاي اجتماعي روبه‌رو هستيم كه بخشي از آن برمي‌گردد به اقدامات دولت‌ها كه باعث به‌وجود آمدن آسيب‌هاي اجتماعي شده است و اين آسيب‌ها پيامدهاي ناخواسته و عوارض متعددي را داشته‌اند.
وي افزود: در شهر تهران كه يكي از مراكز مهم و پرجمعيت كشور است شاهد تعدد آسيب‌هاي اجتماعي هستيم كه در اين زمينه بايد اقداماتي در راستاي كاهش آسيب‌ها انجام شود ضمن اينكه تهران يكي از مراكز حاشيه‌نشيني كشور محسوب مي‌شود و دولت و شهرداري مسئوليت‌هايي را در اين زمينه به‌عهده دارند.
جوادي يگانه ادامه داد: فارغ از اينكه مسئوليت‌ها در حوزه اختيارات شهرداري بوده يا خير، درگير شدن شهرداري تهران با آسيب‌ها در دو دهه گذشته و تلاش براي كاهش آسيب‌هاي شهر تهران نتوانسته است مؤثر باشد به‌طوري كه ما شاهد افزايش آسيب‌ها در سال‌هاي گذشته بوده‌ايم.
وي درباره راهكارهاي مدنظر مديريت شهري براي كاهش آسيب‌هاي اجتماعي گفت: بايد در اين بخش از سازمان‌هاي مردم‌نهاد فعال براي كاهش آسيب‌هاي اجتماعي استفاده كنيم.