نشان آنلاين : ديدگاه رييس سابق اتاق بازرگاني ايران درباره ژن‌هاي خوب/ چه كساني از رانت برخوردارند؟
شنبه، 27 مرداد 1397 - 14:19 کد خبر:81013
اقتصاد > اقتصاد كلان - رييس سابق اتاق بازرگاني ايران معتقد است: وقتي كسي كه از رانت‌ها استفاده مي‌كند، مجبور شود خسارت و هزينه‌اي پرداخت كند و از درآمد خود اين هزينه را پرداخت كند، ديگر كسي جرات نمي‌كند از رانت‌ها بهره‌مند شود؛ اين‌گونه فضا براي بخش خصوصي سالم باز مي‌شود.

نشان آنلاين:


محسن جلال‌پور در گفت‌وگو با خبرگزاري خبرآنلاين اظهار داشت: افشاي اسامي دريافت‌كنندگان ارز كمك به بخش خصوصي واقعي مي‌كند.

وي افزود: اتفاقا روزي كه ابلاغيه و درخواست مقام معظم رهبري و دستوري كه به رييس‌جمهور براي اين‌كه اين مساله را پيگيري و اعلام كنند، مطرح شد، من نيز گفتم اين خبر خوبي براي بخش خصوصي است و بخش خصوصي واقعي احساس مي‌كند كه عملا اعتباري و اعتماد و اهميتي به آن داده شده است.

رييس سابق اتاق بازرگاني و صنايع و معادن ايران تصريح كرد: برعكس، اگر اين ليست اعلام نشده بود و عملا يك عده‌اي از اين ارز استفاده مي‌كردند، اشتباه بود.

محسن جلال پور

جلال‌پور با بيان اين‌كه بخش خصوصي كه هميشه پشت در مانده است، عنوان كرد: شما مي‌دانيد كه اين ارتباطات براي بخش خصوصي واقعي و سالم نيست، براي نهادها و مجموعه شركت‌هاي غيردولتي و دولتي است.

وي ادامه داد: به عبارتي، مربوط به افراد داراي ژن خوب و ارتباط است. به عبارتي، ده‌ها مورد ديده مي‌شود كه ارز گرفته شده و هيچ وارداتي نيز با آن انجام نشده و حتي مابه‌التفاوتي از تفاوت نرخ ارز بازار آزاد و دولتي كسب كرده‌اند.

رييس سابق اتاق بازرگاني ايران متذكر شد: وقتي كسي كه از اين رانت‌ها استفاده مي‌كند، مجبور شود خسارت و هزينه‌اي پرداخت كند و از درآمد خود اين هزينه را پرداخت كند، ديگر كسي جرات نمي‌كند از رانت‌ها بهره‌مند شود. اين‌گونه فضا براي بخش خصوصي سالم باز مي‌شود.

جلال‌پور تاكيد كرد: به نظر من نه‌تنها شفاف‌سازي و فضا را مناسب و سالم كردن مورد تاييد و درخواست بخش خصوصي است، بلكه در نهايت موجب تقويت بخش خصوصي مي‌شود و به بخش خصوصي انگيزه ورود به فضاي اقتصادي كشور را مي‌دهد و بسيار موثر است.