نشان آنلاين : مقبره «ننه نادر» چطور لاري‌ها را از قتل عام نجات داد
یکشنبه، 25 شهریور 1397 - 07:47 کد خبر:81811
استان‌ها > فارس - «خبر جنوب» نوشت: شايد آن زمان كه مردم محلي نام هاي عجيب و غريبي بر روي آثار تاريخي فارس مي گذاشتند، مي دانستند روزي مي رسد كه همين نام ها دليلي شود تا گردشگران را از اقصي نقاط جهان به سمت و سوي اين آثار بكشاند؛ نام هايي كه غير واقعي و توصيفي هستند اما قرن ها است كه بر روي آثار تاريخي استان ماندگار شده اند.

نشان آنلاين:

 


از نمونه اين نام ها مي توان به نقش رستم در شهرستان هاي مرودشت و داراب و شيراز اشاره كرد كه در واقع نقوش حجاري شده شاهان ساساني و قاجار است كه در دل كوه حك شده اند و مردم محلي آن ها را به پهلوانان اساطيري ايران نسبت داده اند. اين روزها ماجراي نام گذاري برخي از آثار تاريخي در فارس، خود به جاذبه گردشگري تبديل شده است به طوري كه در گردشگري خلاقانه و روايت محور، علت نام گذاري اين آثار براي گردشگران به صورت مفصل گفته مي شود و حتي در برخي از بسته هاي سفر ذكر نام محلي اين آثار عنوان مي شود تا گردشگران را به سفر كردن ترغيب كنند.

 از جمله آثار تاريخي فارس كه داراي نام هاي غير واقعي اما جذاب هستند و هم اكنون هم به جاذبه گردشگري خاص جنوب كشور تبديل شده اند دو اثر ساساني و اسلامي در شهر لار است؛ مقبره «ننه نادر» و «قلعه اژدها پيكر».

اين دو اثر ملي بر بالاي تپه اي وسط شهر لار قرار گرفته اند و با اين كه سده ها از زمان ساختشان مي گذرد و كاربري خود را از دست داده اند اما همچنان زيبا و استوار باقي مانده اند و بيشتر گردشگراني كه به اين منطقه سفر مي كنند اين آثار را مي بينند.

داستان ها و روايت هاي متعددي از نام گذاري اين بناها وجود دارد، براي نمونه در برخي از اسناد تاريخي آمده است كه لاري ها به محض اين كه با خبرمي شوند كه دولت افشار قصد حمله كردن به شهرشان را دارند از اين رو به سرعت بنايي را در نزديكي قلعه تاريخي شهر مي سازند و نام آن را مقبره ننه نادر مي گذارند و از سويي شهر را هم با پارچه هاي سياه آذين بندي مي كنند. آن زمان كه سردارجنگ نادر شاه افشار به اين منطقه مي رسد و شهر را عزادار مي بيند تصور مي كند كه مردم لار ارادت خاصي به دولت دارند و از اين رو شهر و مردم از خطر جنگ و قتل عام در امان مي مانند.

در اين باره سيما علويه رييس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان لارستان به خبرنگار ما گفت: طبق اسناد و منابع تاريخي موجود مردم لار در دوره هاي مختلف تاريخي تاجر بودند و وقوع جنگ به كسب و كارشان لطمات جبران ناپذيري وارد مي كرده است، از اين رو با سياست خاص خود به نجات شهر و اموالشان اقدام مي كردند.

وي با اشاره به نام گذاري قلعه اژدها پيكر هم گفت: اين قلعه يكي از قلعه هاي ساساني فارس است كه ذوزنقه اي شكل است و بر فرازشهر لار جا خوش كرده است و به دليل آن كه بسيار بزرگ بوده و ديواره هاي بلندي هم داشته به اژدها معروف شده است كه با گذشت زمان به آن اژدها پيكر مي گويند.

علويه اضافه كرد: با توجه به كاوش هاي انجام شده در اين محوطه تاريخي، قدمت قلعه اژدها پيكر به دوره ساسانيان مي رسد و تا يك قرن پيش اين قلعه مسكوني بوده است.قلعه اژدها پيكر روي يك سطح مرتفع قرار گرفته و طول آن 700 متر مربع و پهناي آن 170 متر است.

به گفته وي، اين قلعه از 3 بخش ديوار سنگي محاطي، قلعه بالايي و مياني تشكيل شده است. به جز قلعه بالايي و بناي مشهور به قبر مادر نادرشاه، بقيه قسمت ‌هاي قلعه ويران شده است.

رييس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شهرستان لارستان در ادامه اين گفت و گو با اشاره به اين كه قلعه اژدها پيكر تا دوره پهلوي اول سالم بوده است، افزود: متاسفانه در دوره پهلوي اين بنا محل اسكان اشرار و سارقين مي شود و به دستور رضا شاه اين بنا بمب باران و قسمت هاي عمده آن هم تخريب مي شود.

علويه اضافه كرد: در اطراف اين بنا سفال هاي پراكنده از دوره اسلامي ديده شده كه برخي از محققين قدمت بنا را به دوره صفوي نسبت داده اند اما با توجه به كاوش هاي صورت گرفته بقايايي از آثار دوره ساساني و اشكاني در محل كشف شده است كه به احتمال زياد اين بنا معبد يا نيايشگاه بزرگي بوده است و بعد ها به قلعه نظامي تبديل مي شود.