نشان آنلاين : قيمت دلار؛ كي ميگه چند؟
سه شنبه، 17 مهر 1397 - 10:28 کد خبر:82565
اقتصاد > اقتصاد كلان - نرخ واقعي دلار چقدر است؟ اين سئوال را نه امروز كه دلار در بازار قيمت مشخصي ندارد و خريد و فروش بر بستري روان صورت نمي‌گيرد، كه در ساليان قبل نيز بارها و بارها كارشناسان اقتصادي پاسخ دادند اما نتيجه هنوز روشن نيست.

نشان آنلاين:

 

بر مبناي فرمول هاي متعدد نرخ دلار بين ۱۸۵۰ تا ۱۲.۰۰۰ تومان برآورد مي‌شود


 به گزارش خبرآنلاين، عباس شاكري ، استاد دانشگاه علامه طباطبايي ، ديروز در حالي نرخ واقعي دلار را 1850 تومان اعلام كرده است كه قيمت دلار تا پيش از ريزش هاي اخير روي 18 هزار و 500 تومان را نيز ديده بود.

 در هفت روز گذشته تحت تاثير دو اتفاق مهم، يعني اجراي بسته سياستي ارزي جديد از سوي بانك مركزي و همچنين تصويب لايحه CFT در مجلس شوراي اسلامي ، قيمت ارز با ريزشي قابل توجه روبرو شده است.

 برخي خبرها حكايت از آن دارد كه قيمت دلار در كانال 11 هزار تومان قرار گرفته و برخي ارقامي كمتر از اين را نيز مورد اشاره قرار مي دهند .

 عدد ۱۸۵۰تومان از كجا آمده است؟

 عباس شاكري

عباس شاكري ، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي ، مبناي محاسبه قيمت ۱۸۵۰تومان براي هر دلار را اين گونه شرح داده است. وي مي‌گويد: در اين برآورد تفاوت تورم ايران و آمريكا را لحاظ كرده و سال پايه را زماني كه دلار هفت تومان بود تعيين كرده‌ايم.

سئوال اينجاست كه در نظر گرفتن اين مولفه براي محاسبه دلار كفايت مي كند؟

عمليات بازار قيمت واقعي را روشن مي‌كند

سيد كمال سيد علي

 سيد كمال سيد علي، مديرعامل صندوق ضمانت صادرات و معاون ارزي اسبق بانك مركزي به اين سئوال جور ديگري پاسخ داده است. وي به خبرآنلاين گفت: فرمول تعيين نرخ ارز ، فرمول ساده و يگانه‌اي نيست.

به گفته وي تشخيص نرخ درست براي هر دلاربايد با توجه به اين مولفه‌ها روشن شود.اينكه توليد رونق بگيرد، سرمايه‌گذاري افزايش يابد و صادرات و واردات به درستي انجام شود. اگر مجموعه اينها هماهنگي داشت يعني نرخ درست انتخاب شده است اما اگر قيمتي گذاشتيم كه صف طويل در برابر صرافي شكل گرفت و واردات بر توليد برتري يافت و ... بدان معني است كه راه را اشتباه رفته‌ايم.

بر مبناي يك فرمول ۲۰۰۰، برمبناي فرمول ديگر ...محمدرضا جهان بيگلري، كارشناس اقتصادي اما روايتي ديگر از تعيين نرخ ارز دارد. وي البته يكي از معترضان به عدم اعلام شفاف فرمول تعيين نرخ ارز است اما مي گويد در محاسباتي كه داشته است ، فرمولي را در نظر گرفته كه بر مبناي آن قيمت ارز بين ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ تومان است.

 وي درباره اين فرمول گفت: ميزان ذخاير ارزي به علاوه صادرات و  GDP  تقسيم بر واردات مي‌تواند قيمت ارز را نشان دهد. بر پايه اين فرمول قيمت ارز بايد حدود ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ تومان باشد.

بر مبناي محاسبات سياسي و اقتصادي ؛ ۷۰۰۰ تومانيحيي آل اسحاق نيز قيمت واقعي دلار را اما بسيار بالاتر از ديگر كارشناسان ارزيابي مي كند، وي مي گويد : قيمت واقعي دلار هفت هزار تومان است .

 وزير اسبق بازرگاني و عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني هر چند ، فرمول دقيق و مشخصي را براي تعيين اين نرخ ارائه نمي دهد اما مولفه هايي را بيان مي كند كه برمبناي آن قيمت 7 هزار تومان تعيين شده است.

 وي تنها به مولفه هاي اقتصادي بسنده نمي كند و ماجراي تحريم، انتظارات بازيگران متعدد در داخل و مسائل بين‌المللي را در كنار خرابكاري عمدي در بازار ارز مي گذارد تا اين نرخ را استخراج نمايد.

قيمت واقعي دلار، ۱۲.۰۰۰ تومان ابراهيم رزاقي ، كارشناس اقتصادي و استاد بازنشسته دانشگاه تهران اما عقيده ديگري دارد. وي مي گويد: سه سياست در خصوص دلار وجود دارد. يك سياست تعيين قيمت دلار متناسب با اختلاف تورم داخلي و خارجي است. سياست دوم، سياستي كه است چيني‌ها بكار مي‌گيرند و قبلاً ژاپني‌ها انجام مي‌دادند و بعضي كشورهاي ديگر نيز هم اكنون بصورت غير آشكار با ظرافت‌هايي انجام مي‌دهند و آن اين است كه دلار را بسيار گران تعيين مي‌كنند.
وي افزود: صادرات كالا به كشوري كه دلار را بيشتر از قيمت واقعي تعيين مي‌كند، امكان ندارد كه اين كشورها خود صادر كننده مي‌شوند. البته بايد گفت تدابير ديگري را نيز به عنوان مكمل در پي مي‌گيرند و سياست آخر اينكه قيمت دلار را به گونه‌اي تنظيم مي‌كنند كه پايين باشد و دولت به شيوه‌هاي مختلف در بازار دخالت مي‌كند كه قيمت دلار پايين نگه داشته شود. دولت با عرضه زياد دلار در بازار در زماني كه تقاضا بالا رفته است، قيمت آن را پايين نگه مي‌دارد. اين كشورها كه ايران نيز يكي از آن‌ها مي‌باشد، به كشورهايي تبديل مي‌شوند كه به آنها وارد كننده كالا مي گويند.

 وي معتقد است با مولفه روان سازي توليد در ايران نرخ ارز اتفاقا در ايران همواره كمتر از رقم واقعي تعيين شده است . او پيش از بحران ارزي اخير قيمت واقعي دلار را 12 هزار تومان اعلام كرده بود.

فرمول محاسبه نرخ دلار بازار

اكبر كميجاني، قائم مقام بانك مركزي، نيز پيش از اين توضيحاتي دقيقي درباره فرمول محاسبه ارز پيش از اين ارائه كرده و گفته است: روش‌هاي مختلفي براي محاسبه نرخ ارز به كار گرفته مي‌شود كه يكي از متداول‌ترين آنها «روش برابري قدرت خريد» است. وي افزود: در اين روش ضمن اينكه متغيرهاي اقتصاد كلان مانند توليد، تورم، بهره‌وري و تراز پرداخت‌ها ديده مي‌شود، در نهايت دو متغير اصلي «تورم داخلي» و «ميانگين وزني تورم كشورهاي طرف تجاري ايران» ملاك محاسبه در آن است. معاون اقتصادي بانك مركزي ادامه داد: با مبنا قرار دادن «تفاضل تورم داخل و خارج» در اين روش و با استفاده از فرمول گفته شده، تعدد نرخ دلار بازار با توجه به تفاوت تورم تعديل مي‌شود.

كميجاني افزود: به عنوان مثال در سال ۸۱ محاسباتي را انجام داديم و با وجود اختلالات اقتصادي آن زمان، بعد از يكسان‌سازي نرخ دلار در بازار حدود ۷۹۵ تومان تعيين شد و اين نرخ را آن زمان بازار ديكته مي‌كرد.