نشان آنلاين : لاريجاني :حاضران در اجلاس اوراسيا از يكجانبه‌گرايي آمريكا ناراضي بودند
چهارشنبه، 18 مهر 1397 - 16:59 کد خبر:82624
رئيس مجلس با اشاره به دستاوردهاي سفر اخيرش گفت: بيشتر شركت‌كنندگان در اجلاس اوراسيا از يكجانبه‌گرايي آمريكا ناراضي بودند و آن را مضر مي‌دانستند.

نشان آنلاين:

 

به گزارش نامه نيوز، علي لاريجاني بامداد امروز در بازگشت از سفر دو روزه خود به آنتاليا به منظور شركت در اجلاس مجالس كشورهاي عضو اتحاديه اوراسيا در بيان دستاورد اين سفر، اظهار داشت: برگزاري اين اجلاس كار جديدي است كه در حال شكل گرفتن است و براي فعاليت هاي كشورهايي كه در منطقه هستند، مي تواند در زمينه همكاري هاي اقتصادي جايگاه مفيدي داشته باشد، ضمن اينكه اين سومين اجلاس بود كه بعد از روسيه و كره جنوبي برگزار شده بود.
 
وي يادآور شد: يكي از نكات مهمي كه در اين اجلاس وجود داشت اين بود كه بيشتر كشورهاي حاضر در آن از رفتار يكجانبه‌گرايانه آمريكا ايراد گرفتند و آن را مضر براي آينده، امنيت جهان و توسعه كشورها دانستند و حتي كشورهايي كه با آن ها كار مي كنند از اين رفتارها ناخشنود بودند، كما اينكه بيش از نيمي از افرادي كه در اين اجلاس سخنراني كردند به اين موضوع معترض بودند و اين نكته قابل توجهي بود.
 
رئيس مجلس خاطرنشان كرد: محيط زيست منطقه از جمله موضوعات مهم ديگري بود كه در اين اجلاس مورد بررسي قرار گرفت، برخي بحث ها به اينگونه متمركز بود كه دولت ها را به اين موضوع توجه دهند كه مجالس قوانيني در اين راستا تصويب كند.
 
لاريجاني تصريح كرد: راه هاي همكاري توسعه اي بين كشورها از جمله موضوعاتي بود كه در سخنراني ها پيشنهاد شد كه مي‌تواند مفيد باشد.
 
وي با اشاره به اينكه در اين سفر مذاكرات جانبي با رؤساي مجالس ديگر كشورها در دستور كار ايران بوده است، اظهار كرد: در اين مدت كوتاه سفر با حدود 10 نفر از رؤساي مجالس مذاكره كرديم، هم در مورد توسعه روابط دوجانبه و هم برخي مسائل منطقه اي و رفتارهايي كه ناامني را در منطقه گسترش مي‌دهد و آن ها هم پيشنهاداتي داشتند كه قابل توجه بود.
 
رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود: بيشتر ثقل بحث ها روي همكاري هاي اقتصادي و بالا بردن سطح روابط تجاري اين كشورها با ايران بود، همچنين بخشي از چالشي كه وجود دارد بايد رفع مي شد كه در رابطه با آن با رؤساي مجالس صحبت كرديم.
 
لاريجاني در پايان خاطرنشان كرد: اميدواريم اين مذاكرات در آينده نتايج مثبتي در جهت بهبود همكاري هاي ايران و اين كشورها داشته باشد.