نشان آنلاين : ادعاهاي تكراي پمپئو عليه ايران/ تحريم‌ها سخت‌تر مي‌شوند
جمعه، 21 دی 1397 - 14:45 کد خبر:85606
«مايك پمپئو» وزير امور خارجه آمريكا امروز (پنجشنبه) در يك دانشگاه آمريكايي در قاهره پايتخت مصر به سخنراني پرداخت و ادعاهاي قبلي عليه جمهوري اسلامي ايران را تكرار كرد.

نشان آنلاين:

 


ادعاهاي تكراي پمپئو عليه ايران/ تحريم‌ها سخت‌تر مي‌شوند

 

به گزارش فارس، پمپئو با حمايت از فتنه سال ۱۳۸۸ در ايران، مدعي شد: «رژيم ايران كه جسورتر از قبل شده، نفوذ خود را در يمن،‌ سوريه و عراق بيشتر كرد... اكنون حزب‌الله در زرادخانه‌هاي خود بيش از صدهزار فروند موشك دارد كه به سمت متحد ما، اسرائيل هدف گرفته است».

وي با اشاره به خروج دولت آمريكا به رياست «دونالد ترامپ» از توافق هسته‌اي ايران، گفت: «رئيس جمهور ترامپ، چشم‌پوشي عامدانه ما از خطر رژيم ايران را پايان داده و از توافق هسته‌اي ناقص با ايران و وعده‌هاي دروغينش عقب‌نشيني كرد. تحريم‌هاي آمريكا عليه ايران هرگز نبايد برداشته مي‌شد».

وزير امور خارجه آمريكا در ادامه ادعاهايش افزود: «تلاش‌هاي جديدي براي قطع مبادي درآمدي ايران كه با آن تروريسم را در منطقه رواج مي‌دهد، آغاز كرديم... كشورهاي مختلفي از تقابل ما با ايران حمايت مي‌كنند. مصر، عمان ، كويت و اردن در مقابله با دور زدن تحريم‌ها توسط ايران كمك كرده‌اند».

پمپئو با اشاره به قطع واردات ميعانات گازي ايران توسط امارات عربي متحده، گفت: «تلاش‌هاي ما براي محدود كردن تمايلات شرورانه رژيم ايران فقط به خاورميانه محدود نيست. دوستان و شركاي آمريكا از كره جنوبي تا لهستان به ما پيوسته‌اند... كشورهاي وارد كننده نفت از ايران، واردات را به صفر رسانده‌اند».

وي با ادعاي اينكه ايران تلاش داشت تا در يمن نفوذ كند، اظهار داشت: «به شركايمان در ائتلاف (سعودي) كمك كرديم تا مانع گسترش (نفوذ) ايران در اين كشور شوند».

وزير خارجه آمريكا با بيان اينكه نمي‌پذيرند وضعيت برتري حزب‌الله در لبنان به همين شكل باقي بماند، مدعي شد:‌«تحريم‌هاي كمرشكن ما عليه ايران، به سمت گروه‌هاي تروريستي و رهبران آن نيز معطوف هستند، از جمله پسر حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله».

پمپئو ضمن اشاره به تلاش‌هاي واشنگتن براي گرم‌شدن روابط كشورهاي عربي با رژيم صهيونيستي، ادامه داد: «چه كسي فكر مي‌كرد يك نخست‌وزير اسرائيل روزي به مسقط (پايتخت عمان) سفر كند؟.. در اكتبر سال قبل، سرود اسرائيل درپي پيروزي يك جودوكار اسرائيلي در امارات عربي متحده به صدا درآمد».

وي در اظهاراتي خلاف وعده ترامپ براي خارج كردن نظاميان آمريكايي از سوريه، گفت: «تا زماني كه نبرد با تروريسم به پايان نرسيده، عقب‌نشيني نمي‌كنيم. (علي‌رغم اينكه) رئيس‌جمهور ترامپ تصميم گرفته تا نيروهايمان را به خانه بازگرداند ولي ماموريت ما تغييري نمي‌كند».

وزير امور خارجه آمريكا با بيان اينكه حملات هوايي اين كشور عليه مواضع داعش ادامه خواهد داشت، اضافه كرد: «همچنين ما از اقدامات اسرائيل در متوقف كردن تهران از تبديل كردن سوريه به لبنان دوم، حمايت مي‌كنيم».

پمپئو در ادامه ادعاهاي خود، با تاكيد بر اينكه اقدامات خود عليه ايران را ذره‌اي تسهيل نمي‌كنند، گفت: «در يازدهم فوريه، رژيم ايران 40 ساله مي‌شود... تحريم‌هاي اقتصادي آمريكا عليه اين رژيم، سخت‌ترين در نوع خود در تاريخ هستند و سخت‌تر نيز مي‌شوند. تا زماني كه تهران مثل يك كشور عادي رفتار كند».

وي با ادعاي اينكه از طريق روش‌هاي ديپلماتيك تلاش مي‌كنند تا آخرين نيروي ايراني را از سوريه خارج كنند، تصريح كرد: «تا زماني كه ايران و نوابش از سوريه خارج نشوند، آمريكا هيچ كمك مالي براي بازسازي مناطق تحت كنترل دولت اسد پرداخت نمي‌كند».

وزير خارجه آمريكا با بيان اينكه براي دفاع از موجوديت رژيم صهيونيستي، تلاش مي‌كنند تا خطر موشكي حزب‌الله را در لبنان كاهش دهند، مدعي شد: «بسياري از اين راكت‌ها به سيستم‌هاي دقيق نقطه‌زن مجهز هستند كه غيرقابل قبول است».

پمپئو در پايان با تاكيد مجدد بر حمايت واشنگتن از رژيم صهيونيستي براي دفاع از خود در برابر «ماجراجويي‌هاي رژيم ايران»، گفت: «از اينكه اسرائيل ظرفيت نظامي لازم براي مقابله با ايران را داشته باشد، اطمينان حاصل مي‌كنيم».

پمپئو سفر به كشورهاي غرب آسيا را از ۸ ژانويه آغاز كرده است. او بعد از سفر اعلام‌نشده به بغداد به اردن سفر كرد. وزير خارجه آمريكا بعد از مصر راهي بحرين، امارات، قطر عمان و كويت خواهد شد. 

وي چند روز پيش، مقابله با آنچه «فعاليت‌هاي بي‌ثبات‌كننده ايران» خوانده شده را به عنوان اهداف سفر خود اعلام كرده است.

 

پيش از نيز «سامح شكري » وزير خارجه مصر روز پنجشنبه در كنفرانس مطبوعاتي با « مايك پمپئو » وزير خارجه آمريكا گفت، مصر با قدرت با تروريسم مبارزه مي كند و گروه اخوان المسلمين يكي از گروه هاي تروريستي است كه در رفتار، تفاوتي با داعش ندارد.

به گزارش ايرنا، «المصر اليوم »شكري در خصوص محور مذاكرات با همتاي آمريكايي اش گفت، در خصوص راه هاي تقويت روابط دوجانبه و توسعه همكاري ها در زمينه هاي مختلف و همچنين اوضاع در فلسطين ،سوريه، ليبي و يمن، پرونده سد رنسانس( النهضه) اتيوپي و راه هاي جلوگيري از دخالت برخي كشورها در امور داخلي كشورهاي عربي بحث و گفت و گو شد. شكري افزود، روابط مصر و آمريكا راهبردي است و قاهره خواستار افزايش حمايت هاي آمريكا از مصر در همه زمينه ها و از جمله در مسائل سياسي و اجتماعي است.

رئيس دستگاه ديپلماسي مصر در ادامه گفت، قاهره قدردان كمك هاي آمريكا است بويژه در شرايطي كه مصر با چالش هاي مختلفي مواجه و در حال مبارزه با تروريسم است .
وزير خارجه مصر همچنين گفت، جدا از داعش، سازمان هاي تروريستي زيادي در سوريه و ليبي فعال است كه گروه اخوان المسلمين يكي از آن گروه هاي تروريستي است ، اين گروه در نوع رفتار با داعش هيچ تفاوتي ندارد، در آفريقا نيز برخي سازمان هاي تروريستي مانند «بوكوحوام» مشغول فعاليت هستند.

از سوي ديگر وزير خارجه آمريكا نيز روابط كشورش با مصر را راهبردي دانست و گفت، مصر نقش مهمي در منطقه خاورميانه دارد.
پمپئو افزود، آمريكا خود را متعهد به جلوگيري از رشد و توسعه دامنه فعاليت داعش در جهان مي داند و اين امر با عقب نشيني نيروهاي آمريكايي از سوريه در تناقض نيست.
رئيس دستگاه ديپلماسي آمريكا در ادامه تاكيد كرد، بزودي نيروهاي آمريكايي از سوريه خارج مي شوند اما واشنگتن به كار از بين بردن داعش در اين كشور ادامه مي دهد.
پمپئو افزود، جنگ ضد القاعده و داعش ادامه دارد، مصر و آمريكا همكاري با هم را در خاورميانه افزايش مي دهند.

اين مقام آمريكايي، بحث حقوق بشر در مصر را يكي ديگر از موضوعات مذاكره با همتاي مصري اش دانست.
وزير خارجه آمريكا شب گذشته براي ديداري دو روزه وارد قاهره شد و صبح امروز با «عبدالفتاح السيسي » رئيس جمهوري مصر ديدار كرد.

 

پمپئو همچنين ديداري با رئيس جمهور مصر يعني عبدالفتاح السيسي داشت.

سخنگوي رسمي رياست جمهوري مصر در صفحه رسمي خود در فيس بوك در اين خصوص نوشت، در اين ديدار برعميق بودن شراكت راهبردي دو كشور و اهميت ادامه مشورت ها و همكاري ها در خصوص مسائل سياسي و امنيتي منطقه تاكيد شد.

بر اساس اعلام سخنگوي رياست جمهوري مصر، السيسي در اين ديدار كه با حضور«سامح شكري» وزير خارجه و «عباس كامل» رئيس سازمان اطلاعات و امنيت مصر برگزار شد، ادامه هماهنگي ها و همكاري كشورش با آمريكا را در همه زمينه ها و از جمله مبارزه با تروريسم ضروري دانست و گفت، مصر به تلاش هاي شبانه روزي خود براي از بين بردن آفت تروريسم ادامه مي دهد.

رئيس جمهوري مصر در خصوص فلسطين نيز گفت، قاهره خواستار راه حلي عادلانه و فراگير است كه برپايي دولت فلسطين و حقوق مردم آن را تضمين كند و در اين چارچوب آماده همكاري با آمريكا براي بررسي راه هاي احياي مذاكرات سازش است.

از سوي ديگر پمپئو نيز گفت، كشورش خواستار تقويت روابط راهبردي با مصر و هماهنگي و مشورت با آن در خصوص مسائل موجود در خاورميانه است.
وزير خارجه آمريكا در صفحه شخصي خود در توييتر، اين ديدار را ثمر بخش دانست و نوشت، آمريكا در خصوص مبارزه با تروريسم و همچنين پايبندي به آزادي اديان از مصر حمايت مي كند.

تارنماي شبكه مصري «اكسترا نيوز » نيز در خصوص اين ديدار نوشت، وزير خارجه آمريكا روابط و شراكت دو كشور را مستحكم و بسيار عميق دانست.
پومپئو در ديدار با «سامح شكري »همتاي مصري اش نيز در خصوص روابط دوجانبه و راه هاي تقويت آن و همچنين آخرين تحولات در فلسطين، سوريه،يمن و ليبي و مبارزه با تروريسم گفت و گو كرد.