نشان آنلاين : مرز مهران بسته شد
پنجشنبه، 20 آذر 1393 - 10:05 کد خبر:878
رييس سازمان حج و زيارت گفت: مرز بين المللي مهران به دليل نبود امكانات در آن سوي مرز و به منظور حضور زايران در آيين ها و راهپيمايي اربعين از سوي طرف عراقي تعطيل شده و مردم در صورت حضور در مرز با مشكلات عديده اي روبرو خواهند شد.

نشان آنلاين: سعيد اوحدي صبح پنجشنبه در جمع خبرنگاران از مشتاقان راهپيمايي اربعين حسيني خواست از عزيمت به مرزها خودداري كنند تا امكانات بازگشت براي زايران فراهم شود.

وي افزود: مسيرهاي منتهي به مهران هم اكنون با ترافيك شديد خودروهاي عبوري روبروست و شمار زيادي از زايران كه روز گذشته پس از عبور از مرز مهران وارد خاك عراق شده بودند، پس از چند ساعت پياده روي به دليل نبود امكانات انتقال به شهرهاي نجف اشرف و كربلاي معلي مجبور به بازگشت به مرز مهران شده اند.

رييس سازمان حج و زيارت از هموطنان خواست با توجه به حضور بيش از يك ميليون و 300 هزار زاير در عراق و برنامه ريزي براي بازگشت آنها به كشور از مراجعه به مرزها براي سفر به عتبات عاليات خودداري كرده و اين سفر معنوي را به زمان ديگري موكول كنند.

اوحدي تاكيد كرد: مرز مهران براي ورود به خاك عراق از امروز پنجشنبه بسته شده و ديگر خدماتي براي شركت در آيين راهپيمايي اربعين به زايران ارايه نخواهد شد.

به گزارش ايرنا‏‏، ازدحام زايران پياده در مسير شهر بدره عراق در همسايگي مهران تا كوت به حدي است كه امكان تردد افراد و خودروهاي مسافري را با مشكل مواجه كرده است.

زايراني كه به داخل كشور وارد شدند، اظهار كردند: كمبود امكانات رفاهي در آن سوي مرز و ازدحام زايران حسيني باعث شد تا از ادامه سفر انصراف دهند.

بنابر اين گزارش مكان هاي استراحت، سرويس هاي بهداشتي و غذا با وجود ازدحام جمعيت در طرف عراقي يافت نمي شود و همين عوامل در بازگشت زايران موثر بوده است.

بنا بر برخي گزارش ها در مسير بدره عراق تا كوت مركز استان واسط كه حدود 68 كيلومتر است در روزهاي عادي خودروهاي مسافر بر وجود دارد اما طي روزهاي اخير كاميون هاي باري به حمل مسافر مي پرداختند و امروز اين خودروها هم پيدا نمي شد يا بسيار اندك بودند.

مسوولان استان ايلام نيز بارها از زايران خواستند تا مسافرت خود را به بعد از اربعين موكول كنند.

معاون سياسي امنيتي استاندار ايلام نيز گفت: با توجه به حجم زياد زايران در آن سوي مرز، زايران سفر خود را به بعد از اربعين حسيني موكول كنند.

حسين كلانتري افزود: امكانات رفاهي در مرز عراق براي زايران به دليل ازدحام بسيار كم است.