نشان آنلاين : دليل حضور پروانه‌ها در ايران چيست؟
چهارشنبه، 25 اردیبهشت 1398 - 14:24 کد خبر:88954
بعد از بارش‌هاي عجيب در شهرهاي مختلف ايران، تهران بهار امسال با اتفاق بي‌سابقه جديدي روبرو شده؛ موجي از پروانه‌هاي به پايتخت مهاجرت كرده‌اند.

نشان آنلاين:

 


دليل حضور پروانه‌ها در ايران چيست؟

 حدود يك هفته است كه در سطح شهر تهران، جمعيت زيادي از حشرات ديده مي‌شوند. در ابتدا پروانه‌ها در برخي مناطق خاص از شهر تهران مثل قرچك، پيشوا، ورامين، اسلام‌شهر و .. ساكن شدند و حالا در مناطقي مثل مركز شهر تهران هم مشاهده مي‌شوند.

البته پيشتر در شهرهاي ديگر ايران هم جمعيت زيادي از پروانه‌ها ديده شده بودند.  از اواسط دي‌ماه پارسال، حضور جمعيت بالايي از اين پروانه‌ها در جنوب استان سيستان‌وبلوچستان توسط سازمان محيط زيست گزارش شده بود. جمعيت آن‌ها با گرم‌ترشدن فصل و رفتن به سمت بهار در عرض‌هاي شمالي‌تر بيشتر شد و پيش‌بيني شد كه با بهاري‌شدن مناطق شمالي كشور، پروانه‌ها در تمام اين مناطق به وفور يافت شوند.

حتي اين موضوع باعث شده تا در چند روز گذشته كارشناسان محيط زيست، دلايل مختلفي را عامل وقوع اين اتفاق بدانند. برخي عامل اين موضوع را بارش‌هاي بهاري دانسته‌اند و حتي مدعي شده‌اند كه تغييراقليم و گرمايش جهاني در وقوع چنين اتفاقي در تهران بي‌سابقه نبوده است.

دليل مهاجرت پروانه‌ها به تهران چه بود؟
اسماعيل كهرم، بوم‌شناس و مشاور رئيس سازمان حفاظت محيط زيست، در رابطه به علت وقوع اين اتفاق، به خبرآنلاين گفت: «پروانه يك موجود بسيار سبك است كه با جريانات باد به مناطق مختلف منتقل مي‌شود، كافي است كه در يك منطقه بادي با يك قدرتي بوزد و به تهران برسد تا با چنين اتفاقي در اين شهر مواجه شويم.»

اين اتفاقي است كه دقيقا بهار امسال در مناطق مختلف لبنان هم رخ داده.

بادهاي سرد اروپا شرقي به همراه آب و هواي عجيب بهاري لبنان باعث شده تا اين حشرات در موج مهاجرتشان از آفريقا به اروپا در لبنان ساكن شوند. پيشبيني شده آنها تمام بهار را در اين كشور زندگي مي‌كنند و بعد به اروپا برمي‌گردند.

جريانات هوا اين پروانه‌ها را به تهران آورده، حالا هم آنها تخم‌گذاري مي‌كنند و بعد از چند روز مي‌ميرند. شايد هفته ديگر اين تعداد اين پروانه‌ها به شدت كم شده باشد.

نبيل نمر استاد دانشگاه كاسليك لبنان، در اين رابطه به نشنال گفت: «علت وقوع اين اتفاق در لبنان بادهاي سرد و بارش‌هاي شديد بهاري بود و اين هم يكي از پيامدهاي تغييراقليم است. در واقع گرم شدن زمين الگوهاي بارشي را تغيير داده.»

برخي از كارشناسان ايراني هم مانند نمر دليل حضور پروانه‌هاي ايراني را در كشور تغييراقليم مي‌دانند.

اما كهرم معتقد است كه نمي‌توان به اين سرعت چنين نتيجه‌گيري كرد. او در اين باره توضيح داد: «هركسي اين حرف را زده، از اقليم بي‌اطلاع است. وقتي يك بار ۴۰هزار پروانه وارد شهر شده چگونه مي‌توانيم با قطعيت بگوييم تغييراقليم رخ داده؟ تغييراقليم شواهد ديگري دارد، اين حرف‌ها از روي بي‌اطلاعي گفته مي‌شود.»


پروانه‌ها به آفت گياهي تبديل مي‌شوند؟
از سويي حضور اين حشرات در مناطق مختلف باعث ترس گروهي از كشاورزان هم شده. به طوري كه از چند روز پيش كه موج پروانه‌ها به مناطق شهري و روستايي قرچك، پيشوا، ورامين، اسلامشهر و پاكدشت را فراگرفته است، بعضي كشاورزان احساس خطر كرده و براي سمپاشي برنامه‌ريزي كرده‌اند.

كهرم در اين باره توضيح داد: «اين پروانه‌ها وقتي كرم هستند، شروع به خوردن گياهان مي‌كنند، اما وقتي به حالت پروانه در مي‌آيند ديگر دستگاه هاضمه ندارند و فقط دستگاه‌هاي توليد مثل آنها كار مي‌كند. در نتيجه آنها به هيچ عنوان آفت گياهي نيستند.»

در واقع اين پروانه‌ها به غذاي پرندگان تبديل مي‌شوند و حتي با انجام گرده افشاني تنوع زيستي را افزايش مي‌دهند.

سال بعد منتظر پروانه‌ها باشيم؟
به گفته اسماعيل كهرم، امكان دارد با تخم‌گذاري اين پروانه‌ها بهار سال بعد باز هم شاهد حضور جمعيت زيادي از پروانه‌ها در ايران باشيم.

كهرم در اين باره توضيح داد: «به طور كلي پروانه در زندگيش ۴ مرحله دارد، در مرحله اول تخم‌گذاري انجام مي‌شود بعد از داخل آن يك كرم به دنيا مي‌آيد، بعد پيله مي‌بندند و در پايان پروانه به دنيا مي‌آيد. اين فصل سال بهترين زمان براي تخم‌گذاري آنها است و به همين دليل اگر سال بعد باد شديدي نوزد بچه‌هاي اين پروانه‌ها را دوباره تهران مي‌بينيم.»

او افزود: «جريانات هوا اين پروانه‌ها را به تهران آورده، حالا هم آنها تخم‌گذاري مي‌كنند و بعد از چند روز مي‌ميرند. شايد هفته ديگر اين تعداد اين پروانه‌ها به شدت كم شده باشد.»