صفحه اصلی | درباره ما | تماس با ما | پیوندها| تبلیغات | چهارشنبه، 5 تیر 1398 - 17:16
  تازه ترین اخبار:
 آخرین مطالب
  سهراب مرادی تغییر وزن داد
  سپاهان هافبک تراکتور را به خدمت گرفت
  مدافع استقلال به پدیده پیوست
  عادل فردوسی‌پور: خبر نامزدی‌ام برای مجلس دروغ است
  انتقاد نماینده روحانی: چرا باید با فشار فیفا زنان به ورزشگاه بیایند؟
  پرسپولیسی‌ها از چهارشنبه استارت می‌زنند
  با گزینه پنهان سرمربیگری پرسپولیس بیشتر آشنا شوید
  پژمان منتظری هم‌تیمی رامین رضاییان می‌شود؟
  ترامپ از یک پیمان نظامی ۶۰ ساله خارج می‌شود، این هم به نفع آمریکا نیست!
  تازه‌ترین گزارش از وضعیت سینماهای سراسر کشور
  انتقاد احمد زیدآبادی از توقیف فیلم «ما همه با هم هستیم» در کرمان
  بهمن فرمان‌آرا به تماشای «جنایت و مکافات» نشست
  تمجید مهراوه شریفی‌نیا از نمایشی با بازی امیر جدیدی و علی شادمان
  خاطره آزیتا موگویی از جوایزی که حامد بهداد نتوانست بگیرد
  نخوردن مهر ایران در پاسپورت گردشگران توهین به هویت ایرانی است؟
  گرم‌ترین و خنک‌ترین شهرهای کشور/ پیش‌بینی خیزش گرد و خاک در برخی استان‌ها
  آن‌چه درباره نمک دریا نمی‌دانید/ گول تبلیغات را نخورید
  ترامپ در بن‌بست تحریم نفتی ایران/ تولید و عرضه نفت کشورهای غیراوپکی افزایش می‌یابد
  سهم دلار آمریکا در واردات بیشتر است یا یوان چین؟
  شرط نوبخت برای پرداخت به موقع حقوق به کارمندان دولت
  بازی ادامه‌دار دلار در محدوده روانی/ یورو ۱۵۰۵۰ تومان شد
  فرش قرمز از زیر پای مسئولان متخلف، کشیده می‌شود؟
  سردار کوثری: تصمیم ترامپ برای تحریم رهبر انقلاب، یک شوخی است
  روحانی: تحریم رهبر انقلاب وقیحانه است/ کاخ سفید معلولیت ذهنی دارد
  دست ایران برای عبور از تحریم‌ها پر است
  نیویورک تایمز: ایرانی‌ها تحریم‌های جدید را مسخره کردند
  بحران اٌزن در پایتخت
  مهاجم سابق استقلال به لیگ ترکیه رفت
  بودیمیر هم از پرسپولیس شکایت کرد
  ادامه آخرین مطالب
- اندازه متن: + -  کد خبر: 89070صفحه نخست » آخرین اخباریکشنبه، 29 اردیبهشت 1398 - 17:29
امیرحسین علم‌الهدی: طرح «درجه‌بندی فیلم‌ها» باید موضع خود را با حوزه تولید مشخص کند
ایرنا نوشت: امیرحسین علم الهدی کارشناس سینما ضمن مثبت ارزیابی کردن آیین‌نامه درجه‌بندی فیلم‌ها، گفت: سینما جسارت خاص خود را دارد و قرار است بازتابی از آنچه را در جامعه می‌گذرد، انعکاس دهد. این آیین‌نامه با مشخص ساختن موضع خود با حوزه تولید باید ابتذال را تعریف و نسبت خود را با آن مشخص کند.
  
نشان آنلاین:

 

امیرحسین علم‌الهدی: طرح «درجه‌بندی فیلم‌ها» باید موضع خود را با حوزه تولید مشخص کند

 

 «درجه‌بندی فیلم‌ها» در سینما یکی از موضوعات قدیمی و مزمن سینمای ایران در دهه‌های گذشته به شمار می‌رود که به فراخور اتفاقات و رخدادهای مختلف بحث آن در جامعه سینمایی کشور داغ می‌شود. در هفته‌های گذشته و پس از توقیف فیلم سینمایی «رحمان ۱۴۰۰» از طرف سازمان سینمایی دستورالعمل «درجه‌بندی سنی فیلم‌های سینمایی» نهایی و پس از موافقت حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی از ۱۰ اردیبهشت برای تمامی سینماها، تهیه‌کنندگان و پخش‌کنندگان الزامی شد.

این اقدام سازمان سینمایی همانند دیگر تصمیمات مهم و تاثیرگذار در کشور موافقان و مخالفانی دارد، بسیاری آن را مفید و موثر و وجود چنین درجه‌بندی را ضروری می دانند تا از این طریق هم فیلم‌ها کمتر دچار ممیزی شوند و هم تکلیف خانواده‌ها از همان ابتدا برای دیدن فیلم مشخص باشد و از طرف دیگر کارشناسانی هم هستند که این آیین نامه را فاقد ضمانت اجرایی قلمداد می کنند.

با این مقدمه می توان درجه بندی فیلم‌های سینمایی را اقدامی مثبت و سازنده در سازمان سینمایی کشور به شمار آورد که حسین انتظامی در یکی از نخستین اقداماتش پس از تصدی‌گری ریاست سازمان سینمایی به آن مبادرت ورزیده و جامعه سینمایی و علاقه مندان سینما را به عدم توقیف و سانسورهای کمتر فیلم ها امیدوار ساخته است.

به منظور بررسی بیشتر موضوع درجه‌بندی فیلم ها در سینما با امیرحسین علم الهدی کارشناس سینما و مدیر پیشین گروه «هنر و تجربه» به گفت‌وگو پرداخته است. در ادامه متن گفت وگو را می خوانیم:
 در آغاز درباره تاریخچه رده‌بندی فیلم‌ها در سینمای ایران و نخستین تجربه این اقدام به وسیله وزارت ارشاد و سازمان سینمایی و تاثیر آن بر فروش فیلم‌ها توضیح دهید؟
 به یاد دارم نخستین باری که موضوع درجه‌بندی در سینمای بعد از انقلاب اتفاق افتاد، هنگام نمایش فیلم «مصایب شیرین» در  سال۱۳۷۷ بود که این اقدام در همان زمان هم سبب تهییج و تشویق بیشتر تماشاگران برای دیدن فیلم شد و فروش آن را افزایش داد. در سال‌های نخستین اجرایی شدن این طرح نیز به دلیل عطش مخاطبان برای تماشا، فروش فیلم‌ها افزایش یافت اما پس از مدتی جریان طبیعی و غیرهیجانی بر فروش فیلم‌های درجه‌بندی شده حکمفرما می‌شود.

درباره طرح «درجه بندی فیلم ها» که به تازگی به دستور «حسین انتظامی» برای تمام سینماها اجرایی شده است، چه نظری دارید؟
ماهیت انجام درجه بندی فیلم ها در سینماها اقدامی رو به پیشرفت محسوب می شود و این کار امری کاربردی در جهت برطرف شدن مشکلات ممیزی در سینما به شمار می آید که می بایست خیلی زودتر انجام می گرفت با این حال ایرادهایی نیز به آن وارد است به طور مثال چرا باید پنج بار زیرنویس هشدار درجه بندی سنی در طول فیلم پخش شود در حالی که این اتفاق به روح فیلم و تمرکز تماشاگر آسیب جدی وارد می سازد. به علاوه موضوع درصدبندی پوسترها موضوع دیگری به شمار می رود که مطرح شده اما چگونگی و تشریح بیشتری صورت نگرفته است.

 به نظر می رسد شما با کلیات و روح اصلی این آیین نامه موافق هستید اما به جزییات آن ایرادهایی نیز وارد می دانید. از نظر شما مهم ترین مشکل این آیین نامه که قرار است فرم کامل تری نیز در سال های آینده پیدا کند، چیست؟
در پیوست های این آیین نامه جای بخش های حوزه «آموزش» خالی است، چرا که فرهنگ سازی بدون آموزش به طور عملی امکان پذیر نیست و از آنجایی که این درجه بندی بیش از یک مصوبه دستوری می بایست به یک کار فرهنگی بدل شود، لزوم پیوست های آموزشی بیش از هر مساله ای احساس می شود. بنابراین از آنجایی که کار فرهنگی به زمان و آموزش نیاز دارد و این طرح سازمان سینمایی نیز با همه کم و کاستی هایش طرح درست و قابل تقدیری به شمار می رود که می تواند، مقدمه ای برای اصلاح ساختارهای نادرست سینمای ایران باشد.

برای نمونه کنترل سنی یکی از مهم ترین مواردی محسوب می شود که در این آیین نامه از آن یاد شده است اما راهکار اجرایی متولیان و مجریان آن برای کنترل سنی افراد زیر ۱۸ سال چه خواهد بود؟ آیا از افراد کارت شناسایی خواسته می شود یا با اشخاصی که هزینه کرده اند و قصد تماشای فیلم دارند، برخورد گزینشی صورت می گیرد؟! در خارج از کشور روال بدین صورت است که خود خانواده ها وظیفه کنترل و نظارت را بر عهده می گیرند. این ها از جمله ابهاماتی به شمار می رود که دوستان سازمان سینمایی می بایست مورد عنایت دقیق و جامع قرار دهند.

از نظر عملیاتی و اجرایی، چه انتقادهایی به آیین نامه درجه بندی وارد می دانید که مانع از اجرایی شدن این طرح به طور کامل و دقیق می شود؟
 بحث «اطلاع رسانی» این گونه فیلم ها پیش از نمایش و ورود مخاطبان یکی از مهم ترین موارد عملیاتی این طرح است که به نظرم در اجرا با مشکلاتی نیز مواجه خواهد شد. به بیان واضح تر عنوان قابل نمایش نبودن این گونه فیلم ها، برای افراد زیر ۱۸ سال تنها در قالب آیین نامه و اصول تبلیغاتی کافی نیست و می بایست راهکارهای مناسب تر و جامع تری در این زمینه ارایه شود به عنوان مثال این اطلاع رسانی در کدام نهاد صورت خواهد گرفت؟

این طرح زیرساخت‌های خاص خود را می طلبد و نیاز به مقدمات سخت افزاری و نرم افزاری بیشتری دارد. در هرحال بیلبوردهای تبلیغاتی تنها برای اطلاع رسانی کافی نیست و لازم است روش های کامل تری به وسیله متولیان ارشاد اجرایی شود.

 در این آیین نامه مشخص نشده است که پس از نمایش این فیلم ها در سینما و ورود آن به فضای اینترنتی، VOD، سی دی و دی وی دی چه کنترل و نظارتی بر موارد نامناسب برای افراد زیر ۱۸سال صورت می گیرد. چرا که کنترل و نظارت خاصی در این فضاهای سایبری وجود ندارد و هر فردی با هر سنی می تواند به آن دسترسی پیدا کند. پیشنهاد ما در این جا فرهنگ سازی در خانواده ها است که می بایست توجه ویژه به این نکته صورت گیرد که فرهنگ سازی امری تدریجی و زمان بر محسوب می شود و برای تحقق آن صبر و تلاش مداوم ضروری است.

 رویکرد جهانی در مواجهه با بحث توقیف، سانسور و تفکیک سنی فیلم ها چگونه است و چگونه می توان در ایران سانسور و توقیف فیلم ها را به حداقل رساند؟
 

در هیچ جای دنیا دولت وظیفه صدور «پروانه نمایش» فیلم ها را در اختیار ندارد و «هیات منصفه» ای متشکل از گروه های مرجع با گرایش ها و تخصص های متعدد، فیلم را از ابعاد مختلف بررسی می کنند و در نهایت درجه بندی فیلم ها صورت می گیرد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی بحث توقیف فیلم ها منتفی است چرا که افراد تنها با یک جستجوی ساده می توانند به محتوای دلخواه خود دست یابند و این با فیلترینگ و توقیف حل نمی شود.

سازمان سینمایی ما چاره ای ندارد، جز اینکه در ارتباط با موضوع صدور «پروانه ساخت» و صدور «پروانه نمایش» تجدید نظر و مسوولیت این پروانه ها را به گروه های مرجع همچون خانواده ها واگذار کند. پس از این واگذاری است که می توان به بهتر شدن این وضعیت امیدوار بود و انتظار داشت تا مشکلات موجود بهبود یابد. چرا که وقتی که این موضوع، مساله و دغدغه خانواده ها باشد به تدریج فرهنگ سازی و نوع مواجهه با آن نیز در این گروه های مرجع نهادینه خواهد شد.

برای نمونه در صورتی که فیلم «خانه پدری» را با برچسب زیر ۱۸ سال نمایش بدهیم، چه سینماهایی این فیلم را نمایش می دهند؟ به طور کلی این آیین نامه چه کمکی به حل مشکل توقیف این فیلم خواهد کرد؟ راهکار اصولی و استاندارد اکران فیلم در ایران این است که یک مرجع اجازه اکران یک فیلم را صادر کند یا آن را مناسب نمایش عمومی نداند و گاهی هم مجوز نمایش فیلم را با اعمال برخی اصلاحیه ها بدهد. در حالی که در سال های گذشته شاهد دخالت و ورود مراجع مختلف در حوزه سینما بوده ایم که برخی اوقات تیغشان هم خوب بریده و نظرشان به ثمر رسیده است بنابراین ارتباط این دستورالعمل با آن مراجع تاثیرگذار می بایست مشخص و روشن شود و اگر کنش مثبت و تعامل منطقی در این باب صورت نگیرد به واقع این آیین نامه نیز ارزشی بیش از چند برگه کاغذ نخواهد داشت!

 سخن پایانی را در این باره بفرمایید؟
سینما جسارت خاص خود را دارد و قرار است بازتابی از آنچه را در جامعه می گذرد، منعکس کند از این رو نمایش مسایل و معضلات هیچ گاه به صفر نمی رسد چرا که مشکلات جامعه هیچ گاه به طور کامل و جامع حل نمی شود. مگر امام(ره) نفرمودند که یکی از وظایف سینما نشان دادن ناهنجاری های جامعه است؟ به عبارت روشن تر این آیین نامه می بایست موضع خود را با حوزه تولید مشخص کند؛ باید ابتذال را تعریف کند و نسبت خود را با آن مشخص کند. حداقل زمان به نتیجه رسیدن این آیین نامه در صورت اصلاحات و اضافه کردن پیوست های لازم چیزی حدود ۱۰ تا ۱۵ سال است. چرا که این آیین نامه همان گونه که گفتم بیش از آنکه یک مصوبه اجرایی باشد به فرهنگ سازی و آموزش نیاز دارد و فرهنگ سازی همواره تدریجی به شمار می رود.

   
  

اضافه نمودن به:     Share/Save/Bookmark

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 پربیننده ترین مطالب
  مهاجم سابق استقلال به لیگ ترکیه رفت
  مدافع استقلال به پدیده پیوست
  با گزینه پنهان سرمربیگری پرسپولیس بیشتر آشنا شوید
  پشت پرده عقب‌نشینی دوباره حسینی از تمدید قرارداد با استقلال
  ماجرای رامبد جوان و ستاره اسکندری از زاویه دید ۲ نماینده مجلس
  «علاءالدین» با اتهام کلاهبرداری متواری است
  حسینی باز هم با استقلال به توافق نرسید
  پژمان منتظری هم‌تیمی رامین رضاییان می‌شود؟
  گزارش هواشناسی: تهرانی‌ها منتظر چهارشنبه بمانند
  ای‌اف‌سی پرسپولیس و ذوب‌آهن را جریمه کرد
  روحانی: تحریم رهبر انقلاب وقیحانه است/ کاخ سفید معلولیت ذهنی دارد
  مرگ عجیب تازه عروس هنگام رنگ کردن مو در آرایشگاه/ شوهرش با شنیدن خبر مرگ او سکته کرد
  بودیمیر هم از پرسپولیس شکایت کرد
  گرم‌ترین و خنک‌ترین شهرهای کشور/ پیش‌بینی خیزش گرد و خاک در برخی استان‌ها
  بررسی مجدد پرونده سعید طوسی؛ دادستان تکذیب کرد/ طوسی: ۹۹ درصد حرف‌هایشان دروغ است
  ریزش مرگ‌بار ساختمانی در خیابان طالقانی/ عکس
  اروپایی‌ها کلی‌ پول از ایران درمی‌آورند/ درباره ایران هم کبوتر دارم هم شاهین!
  آن‌چه درباره نمک دریا نمی‌دانید/ گول تبلیغات را نخورید
  سردار سلیمانی: وقتی با بدحجابی برخورد می‌کنیم، عده‌ای می‌گویند فقط این یک کار باقی مانده بود؟/ با این پدیده برخورد می‌کنیم
  زنگ خطر نتایج انتخابات استانبول برای آینده اردوغان
  چگونه خوشحال باشیم؟/ ۵ عادت روزانه برای خوشحال بودن
  پسرانی که جا پای پدران خود گذاشتند
  از اقدامات حقوقی درباره پهپاد، تا آمدن یک دیپلمات انگلیسی به تهران
  دیدار مسئولان کمیته ملی المپیک ایران با رییس فدراسیون جهانی دوومیدانی
  پرسپولیسی‌ها از چهارشنبه استارت می‌زنند
  ادامه پربیننده ترین مطالب
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  تماس با ما ::  نسخه تلکس

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نشان آنلاین می باشد
نقل مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
info@neshanonline.ir
پشتیبانی توسط: خبرافزار